GeriDünya ABD Senatosu yarın tartışmalı yasayı oylayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Senatosu yarın tartışmalı yasayı oylayacak

ABD Senatosu yarın tartışmalı yasayı oylayacak

ABD Senatosu, Cumartesi günü gerçekleştireceği kritik oylama ile Obama yönetimi tarafından sunulan tartışmalı sağlık yasası reformunun görüşüp görüşülmemesine karar verecek.

Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasında son yılların en büyük tartışmasına neden olan sağlık reformu yasası Cumartesi günü Senato’da oylanacak.    

 

Demokrat Parti'nin Senato lideri Harry Reid tarafından Çarşamba gecesi açıklanan 2 bin 74 sayfalık reform planı, uygulamaya geçirilmesi hedeflenen 2.5 trilyon dolarlık sağlık sisteminin detaylarını ortaya koydu.

 

Oylamada 100 koltuklu Senato'dan yasayı destekleyen 60 oy çıkarsa, Demokratların reform planı tartışmaya açılacak. Demokratlar net olarak 60 koltuğa sahip oldukları Senato’dan yasalarını geçireceklerine inanırken, yasanın değerlendirilmesine Şükran Bayramı sonrasında başlanacak.

 

Demokrat Parti'nin üç senatörü, Ben Nelson, Blanche Lincoln ve Mary Landrieu'nun Cumartesi günü yapılacak oylama öncesi net bir kararının olmaması tasarıyı riske sokuyor.

 

Senato yasayı tartışmayı kabul ederse, 30 Kasım’da başlayacak görüşmelerin en az 3 hafta sürmesi bekleniyor, dolayısıyla ABD Başkanı Barack Obama'nın yasayı yürürlüğe koyacak imzayı sene sonundan önce atması zor gözüküyor. Senato’da oylanacak yasanın, Temsilciler Meclisinde 7 Kasım tarihinde onaylanan yasadan farklılıklar göstermesi halinde ise, söz konusu farklılıklar tekrar görüşülüp son bir tasarı hazırlanacak. Hazırlanan tasarı iki meclisin birden oyuna sunulacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle