GeriDünya ABD Savunma Bakanlığı Kuzey Irak'ın bombalandığı iddialarını yalanladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Savunma Bakanlığı Kuzey Irak'ın bombalandığı iddialarını yalanladı

ABD Savunma Bakanlığı Kuzey Irak'ın bombalandığı iddialarını yalanladı
refid:26963977 ilişkili resim dosyası

New York Times gazetesi, Kürt yetkililere dayandırarak, ABD askeri güçlerinin Kuzey Irak'taki en az iki hedefi bombaladığını öne sürdü. Ancak haber, ABD Savunma Bakanlığı tarafından yalanlandı.

New York Times gazetesinin haberine göre, Kürt yetkililer, Amerikan askeri güçlerinin kuzey Irak'ta en az iki hedefi bombaladığını ve bombalamanın, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarını hedef aldığını iddia ettiler. İddianın, Erbil'den yayın yapan Kürt televizyonunda yer aldığı belirtildi.

Ancak bu iddia, ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby tarafından yalanlandı. Kirby, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'a hava saldırıları düzenlediğine dair basında çıkan haberlerin "tümüyle yanlış" olduğunu ve bu tür bir eylemde bulunulmadığını kaydetti.

ABD Savunma Bakanlığı Kuzey Irakın bombalandığı iddialarını yalanladı OBAMA’DAN IŞİD’E KARŞI HAVA HAREKATI YETKİSİAmerikan basınında gün içerisinde, isimleri açıklanmayan yönetim yetkililerine dayandırılarak, ABD Başkanı Barack Obama'nın Irak'ta IŞİD tehdidi altında zor koşullarda bulunan dini azınlıklar arasındaki insani krizle başa çıkmak için havadan gıda ve ilaç yardımlarında bulunma ve olası hava saldırısı seçeneklerini değerlendirdiği yönünde haberler çıkmıştı.

Obama'nın bu sabah ulusal güvenlik ekibiyle bir toplantı yaparak, IŞİD'in Irak'taki ilerleyişinin yarattığı krizi ele aldığı ve ilerleyen saatlerde bu konuda bir açıklama yapabileceği de belirtiliyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde konunu sorulması üzerine, "Durum giderek insani bir felakete yaklaşıyor. (Dini azınlıkların) Onların sağlıkları ve emniyetlerinden çok endişeliyiz" demişti.

Obama'nın hava saldırıları ya da havadan yardımları değerlendirdiğine ilişkin bir detay vermeyen Earnest, olası askeri seçeneklerin sorulması üzerine, "Seçenekleri masadan dışlama ya da masaya dahil etme gibi bir pozisyonda değilim" demişti. Earnest, Irak'ta hiçbir Amerikan muharip askerin yer almayacağını yinelemiş ve olabilecek herhangi bir askeri eylemin de "çok sınırlı" olacağını ifade etmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle