GeriDünya ABD Savunma Bakanı Carter Barzani'yi ziyaret etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Savunma Bakanı Carter Barzani'yi ziyaret etti

ABD Savunma Bakanı Carter Barzani'yi ziyaret etti

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ve beraberindeki heyeti Erbil'deki başkanlık konutunda kabul ettiği belirtildi.

Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada tarafların görüşme sırasında devam eden Musul'u kurtarma operasyonu, DEAŞ sonrası bölgenin durumu, savaş cephelerindeki son gelişmeler ile Peşmerge-Irak ordusu arasındaki koordinasyon ve iş birliğini ele aldıkları ifade edildi.

Açıklamada Carter'ın, cephelerdeki başarı ve Musul'u kurtarma operasyonunun başlamasından dolayı Barzani'ye teşekkür ettiği, Irak ordusu ve Peşmerge güçleri arasındaki dayanışmadan memnuniyet duyduğu kaydedildi. DEAŞ ile çatışmalarda hayatını kaybeden Peşmergeler'den dolayı Barzani'ye başsağlığı mesajlarını ileten Carter, "Irak merkezi hükümeti ve Kürdistan bölgesi arasındaki anlaşmanın uygulanmasından dolayı bu başarılar elde ediliyor. Bu Kürdistan, ABD ve tüm dünyanın başarısıdır." ifadelerini kullandı.
Açıklamada, görüşmenin bir diğer bölümünde Carter'ın ABD'nin Peşmerge güçlerine desteği ve lojistik yardımlarının devam edeceğini teyit ettiği, DEAŞ sonrası süreçte bölgeye barış ve istikrarın gelmesinde Barzani'nin önemli bir rol oynayacağına değindiği bildirildi.

Öte yandan Barzani ise Carter ve beraberindeki heyete terör örgütü DEAŞ'ın siyasi ve askeri olarak hem bölgede hem de dünya genelinde yenilgiye uğratılmasının önemine değinerek, Irak ordusu ve Peşmerge güçleri arasındaki daynışmadan memnun olduklarını kaydetti.

Barzani'nin, DEAŞ sonrası Musul'da yeni felaketler ve sorunların baş göstermemesi için Musul'un geleceğinin temin edilmesi, özellikle Hristiyan ve Ezidi gibi etnik azınlıkların haklarının garanti altına alınması için siyasi bir plan ve anlaşmanın gerekliliğine dikkati çektiği aktarıldı.

Carter ve Barzani görüşmesinde IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, İçişleri Bakanı Kerim Sincari, Dışişleri Sorumlusu Felah Mustafa ve Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayinin de hazır bulunduğu belirtildi. ABD Savunma Bakanı Carter, dün başkent Bağdat'a gelerek, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile bir araya gelmişti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle