GeriDünya ABD şaşırtmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD şaşırtmadı

ABD şaşırtmadı
refid:17065055 ilişkili resim dosyası

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde, tüm üye ülkeler, İsrail’in Filistin topraklarındaki yerleşimlere son vermesi için hazırlanan karar tasarısına ‘evet’ derken, ABD tasarıya karşı çıktı.

İsrail’in Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da yerleşimlerinin durdurulması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden çıkarılmaya çalışılan karar tasarısı, ABD engeline takıldı.

BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinden biri olan ABD’nin veto etmesi nedeniyle, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te devam eden İsrail yerleşimlerini kınayan ve hemen durdurulmasını isteyen karar tasarısını hayata geçirilemedi. Karar tasarısında, İsrail yerleşimlerinin yasadışı olduğu ve Ortadoğu’da kalıcı ve kapsamlı barış sağlanması çalışmalarının önündeki en büyük engel olduğu vurgulanmış ve İsrail kınanmıştı.

BM’ye üye 137 ülkenin girişimiyle Güvenlik Konseyi gündemine gelen tasarıya ‘hayır’ oyu veren ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice, oylamadan sonra yaptığı açıklamada, ülkesinin tasarıyı veto etmesinin İsrail yerleşimlerine destek verdiği anlamına gelmediğini savundu.

Rice, ABD’nin İsrail yerleşimlerine karşı olduğunu öne sürerek, ‘Tasarıya karşı çıkışımız yanlış değerlendirilmemeli, yerleşimleri desteklediğimiz sonucu çıkarılmamalı. İsrail’in süregelen yerleşimlerine kesinlikle karşıyız. Ama, bu karar tasarısı iki taraf için de riski artıracak, tarafları görüşmelerden alıkoyacak nitelikte’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle