GeriDünya ABD, Rusya'dan yardım istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD, Rusya'dan yardım istedi

Los Alamos yangını hala söndürülemedi

New Mexico eyaletinde, orman korucularının çıkardığı yangını söndüremeyen ABD yetkilileri Rusya'dan yardım istedi. ‘Boeing 747 çarpsa birşey olmaz’ denilen, 2. Dünya Savaşı'nda kullanılan atom bombasının yapıldığı nükleer tesis tehlikede değil ama en az 400 konut kül oldu.

ABD, dört gündür devam eden ve nükleer laboratuvarın bulunduğu Los Alamos bölgesini kasıp kavuran yangını söndürebilmek için Rusya'dan yardım istedi.

Alevler, 2. Dünya Savaşı sırasında atom bombasının yapıldığı laboratuvarı yalayarak geçerken, Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, ABD Acil Durum Yönetimi'nin, Moskova'dan özel donanımlı her biri 42'şer ton su taşıyabilen iki adet İlyuşin-76 tipi yangın söndürme uçağı istediğini açıkladı.

747 ÇARPMASINA DAYANIKLI

Bölgede nükleer alarm verilirken, ABD Enerji Bakanı Bill Richardson, nükleer laboratuvarda herhangi bir tehlike olmadığını açıkladı. Richardson, orman yangınının ana komplekse zarar verdiğini, ancak radyoaktif malzemeyle patlayıcı maddelerin bulunduğu bölgeyi etkilemedini belirtti. Laboratuvar sözcüsü John Gustafson, bazı taşınabilir malzemenin zarar gördüğünü açıkladı.

Yangının ulaştığı plutonyum depolama tesisleri, düşen bir Boeing 747 jumbo jetin çarpma etkisine dayanacak sağlamlıkta. Yetkililer, radyoaktif malzeme ile patlayıcı silahların bulunduğu depolama binalarının, dört ile 6 saat yangının merkezinde kalması halinde bile herhangi bir tehlikenin oluşmayacağını belirtiyorlar. Bu arada, bölgedeki radyoaktif oranı da ölçülmeye başlandı.

2. Dünya Savaşı sırasında ilk atom bombasının yapıldığı Manhattan Projesi'ne evsahipliği yapan ve önemli nükleer başlıklı silahların bilgilerinin bulunduğu laboratuvar çevresinde sıkı güenlik önlemleri alındı. Los Alamos laboratuvarları, nükleer başlıklı silahların deneme merkezi olarak inşa edildi ve yıllarca bu amaçla kullanıldı. Şimdi laboratuvar, sadece nükleer silahların ve radyoaktif malzemenin depolanmasında kullanılıyor ve laboratuvarda bilimsel araştırmalar yapılıyor.

400 EV KÜL OLDU

Yangın, orman görevlilerinin yaktıkları ateşin kontrolden çıkmasıyla başlamıştı. Saatte 90 kilometre esen rüzgarın etkisiyle bir anda yayılan yangın, Kaibab Ormanı'na atladı ve Los Alamos'taki nükleer laboratuvarı tehdit etti. İtfaiye ekiplerinin tüm çabalarına karşın önü alınamayan yangın, Los Alamos kentinde 400 evi kül etti. Bölgeden acil olarak 20 bin kişi tahliye edildi. Yangında can kaybı olmadı.

SORUŞTURMA AÇILDI

ABD yönetimi, yangının nasıl çıktığını ortaya çıkarmak amacıyla soruşturma başlattı. CNN'e konuşan ABD İçişleri Bakanı Bruce Babbitt, yangın bölgesine giderek, söndürme ve yardım çalışmalarını yakından denetleyeceğini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle