Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD: PKK ile görüşmüyoruz

  Hürriyet Haber
  19.10.2007 - 07:13 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Tom Casey, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin sözlerinin, Ermeni tasarısının Genel Kurul'a gelmeyebileceği umudunu artırdığını, ancak Amerikan yönetiminin, oylamaya sunulması durumunda kongre üyelerini tasarıya karşı oy kullanmaya cesaretlendirdiğini kaydetti.

  Casey, düzenlediği basın toplantısında, “Bildiğiniz gibi tasarıyı daha önce desteklediğini açıklayan bir dizi kongre üyesi, bu tutumunu değiştirdiğini açıkladı. Pelosi de, tasarının geri kalan destekçilerine danışacağını Genel Kurul'a getirip getirmeyeceğinin belli olmadığını söyledi. Bu açıklamalar bizi cesaretlendirdi. Ancak tasarıya karşı çalışmaya devam edeceğiz. İdeal bir dünyada bu tasarı Genel Kurul'a hiç getirilmese çok iyi olur. Gelirse de kongre üyeleriyle çalışmayı sürdüreceğiz, çünkü bu doğru bir tasarı değil” dedi.

  Tom Casey, “Pelosi'nin sözleri, tasarının Genel Kurul'a gelmeyebileceğine dair bize biraz umut veriyor. Ancak bizim pozisyonumuz açık. Biz bu tasarıya karşıyız. Tasarı, Ermeni-Türk uzlaşmasına yardım etmeyecek ve ABD ulusal güvenliğini yaralayacak. Bu yüzden de oya sunulursa tasarıya karşı oy kullanmaları yönünde kongre üyelerini teşvik etmeyi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

  PKK İLE TEMAS YOK

  Yunanlı bir gazetecinin, Amerikalı yetkililerin PKK ile teması olduğu yönündeki iddialarına karşılık Casey, “Biz PKK'yı terör örgütü olarak görüyoruz. Terörist gruplarla da görüşmüyoruz” dedi. Aynı gazetecinin, ABD'nin PKK ile mücadelede özel temsilcilik görevinden bir süre önce ayrılan Emekli Orgeneral Joe Ralston'ın PKK ile görüşüp görüşmediğini sorması üzerine Casey, “Daha önce de söylediğim gibi biz PKK'yı terör örgütü olarak görüyoruz. Ralston, Türk ve Iraklı hükümet yetkilileriyle görüştü. PKK ile diyalog içinde değildi” yanıtını verdi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı