GeriDünya ABD, Ortadoğu'da Türkiye'nin devreye girmesini istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD, Ortadoğu'da Türkiye'nin devreye girmesini istedi

ABD, bölgeye gönderilmesi planlanan Amerikalı gözlemcilerin raporlarını sunacağı gruba, Türkiye'nin de dahil edilmesini istedi.

Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, Washington, gözlemcilerin ateşkes ihlalleri konusundaki değerlendirmelerinisunacağı uluslararası bir üst komite oluşturulmasını önerdi.

Öneriye göre komitede, geçen yıl Şarm El Şeyh zirvesine katılan ABD, Ürdün, Mısır, AB'nin yanı sıra Rusya ve Mitchell Komitesi üyeleri Türkiye ve Norveç de yer alıyor. Daha önce komitede sadece Şarm El Şeyh zirvesi katılımcılarının yer alması söz konusuydu.
Mitchell Komitesi olarak anılan Uluslararası Soruşturma Komitesi'nde Türkiye, ABD, AB ve Norveç ile beraber yer alıyor.

Komitede, Türkiye'den 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bulunuyor.Komite tarafından bölgedeki temas ve gözlemler sonucunda hazırlanan rapor, şu anda İsrail ile Filistin arasında yaşanan çatışmayı sona erdirecek tek çözüm olarak kabul ediliyor.

GÖZLEMCİ TARTIŞMASI SÜRÜYOR

Gözlemciler konusundaki tartışma ise henüz sonuçlanmış değil. ABD,bu konuda İsrail ve Filistin tarafının isteklerini dengeleyecek bir ortayol formülü bulmaya çalışıyor. Filistin tarafının gözlemcilerin CIA ajanlarından oluşmasına karşı çıkması üzerine ABD son olarak çoğunluğu diplomatlardan oluşan 12 kişilik bir grup önerdi. Ancak İsrail, bunu ''gözlemcilerin misyonunu politize etme girişimi'' olaraknitelendirdi. Filistin tarafı ise yeterli bulmadı ve heyete başka ülkelerden gözlemcilerin katılması konusundaki ısrarını sürdürüyor.

Uluslararası gözlemcilere şiddetle karşı çıkan İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un Washington'un gözlemciler konusundaki tutumundan dolayıson derece endişeli olduğu belirtiliyor. Şaron, bir süre önce, ABD'nin''Irak'a karşı Arap ülkelerini yanına alabilmek için Araplara doğru yaklaştığını'' söyleyerek, Washington'u ilk kez açıkça eleştirdi.

Aşırı sağ kanattan da sert tepkiler geliyor. Aşırı sağcı İMRA haber ajansında yayınlanan bir yorumda, ''Amerikalı askerler İsrail topraklarına işgalci güç olarak gelirlerse olacaklardan sorumlu değiliz. Yahudi yasaları bir Yahudi'nin, Yahudi bir askere el kaldırmasını yasaklar, ancak Amerikan askerleri için böyle bir yasak yok'' denildi.

İsrail Radyosu bu sabah, Washington'da gözlemciler konusunda izlenecek politikaya ilişkin olarak görüş ayrılığı olduğunu duyurdu. Radyo, İsrail hükümetine ulaşan gizli istihbaratlara göre, ABD BaşkanıGeorge Bush'un gözlemcilerin gönderilmesi konusunda kararsız olduğunu, Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın ise gerekirse Şaron'a baskıyapılarak gözlemcilerin gönderilmesinde ısrar ettiğini belirtti.

Powell'ın gözlemcilerin hemen gönderilmemesi halinde Mitchell Raporu'nun da gündemden düşeceği endişesini taşıdığı vurgulandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle