GeriDünya ABD ordusunda teçhizat kavgası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD ordusunda teçhizat kavgası

ABD ordusunda teçhizat kavgası
refid:13132884 ilişkili resim dosyası

ABD ordusunun on milyonlarca dolarlık teçhizatını Irak hükümetine teslim etmeye başlaması, Amerikan ordusunda tartışma başlattı.

Afganistan’daki harekatın genişletilmesi kararı alan ABD'nin ulaşım araçlarından jeneratörlere kadar on milyonlarca dolarlık teçhizatını Irak hükümetine teslim etmeye başlaması, Amerikan ordusunda sert tartışmalara neden oldu.

Gelecek yaz döneminin sonuna kadar ABD ordusunun boşaltacağı 280 tesis ve altı büyük karargahta bulunan 2 milyar dolarlık teçhizatının yaklaşık 30 milyon dolarlık kısmını Irak hükümetine bırakması bekleniyor.  

Irak’taki komutanların geride bıraktıkları karargah ve tesisleri Irak’ın kamu gücünü artırmak için bıraktıkları belirtilirken, Pentagon ve ABD ordusundaki bazı üst düzey yetkililer bu karara karşı çıktı.

"AFGANİSTAN'DA DÖKÜNTÜ ARAÇ KULLANIYORUZ"
Orduda görevli üst düzey bir yetkili, Irak’taki komutanların yetkilerini düzenleyen yasanın değiştirilmesi gerektiğini belirterek, Afganistan’daki askerlerin 15 senelik döküntü araçlar kullanırken, Iraklıların sokaklarda son model SUV ve kamyonetlerle gezmesinin tam bir saçmalık olduğunu ifade etti.

Irak’taki kara kuvvetlerinin komutanı General Peter Bayer Jr ise bağış olarak verilen teçhizat ve araçların parasız olan Irak hükümetine teslim edilmesinin, Afganistan’a gönderilmesinden daha az maliyetli olduğunu savundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle