Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD: Önemli olan Hamas'a mesaj verilmesi

  WASHINGTON (A.A)
  17.02.2006 - 09:20 | Son Güncelleme:

  Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal'in bir heyetle Türkiye'ye yaptığı ziyaret, Washington'da dikkatle izlendi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bir yetkilisi, Hamas heyetinin Türkiye ziyaretiyle ilgili Washington'ın tutumunun sorulması üzerine, “Bizim Hamas ile ilgili görüşlerimiz çok iyi biliniyor. Bu görüşümüzde hiçbir değişiklik yok. Hamas, Amerikan yasalarına göre yabancı bir terörist varlıktır ve Amerikan hükümeti Hamas ile veya onun herhangi bir üyesiyle görüşmez” dedi.
  Aynı yetkili, “Başka ülkeler, nasıl, ne zaman ve hangi koşullarda, hangi örgütle temasta bulunacaklarına kendileri karar vermelidir. Hamas ile görüşen hangi hükümet olursa olsun, bu temaslarında uluslararası toplumun mesajlarını vermesi önemli. Bu mesajlar da, yeni Filistin yönetiminin terörizm ve şiddeti bırakması, İsrail'in varlığını ve iki taraf arasında daha önceki anlaşmalardan doğan yükümlülükleri tanıması yönündedir” ifadesini kullandı.

  ABD'nin, Hamas'ı davet eden Rusya'ya karşı yaklaşımı da benzer olmuştu. Amerikan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, haftasonunda katıldığı televizyon programlarında, Rusya'nın Hamas liderleriyle görüşmesi durumunda, uluslararası toplumun mesajlarını iletmesinin önemli olduğunu, Moskova'nın Hamas'ı terörist olarak tanımadığını ve bu çerçevede liderleriyle görüşmesinin yararlı bile olabileceğini söylemişti. Rice, dün Amerikan Senatosu bütçe komitesinde, bakanlığın 2007 bütçesini anlatırken, “ABD, Hamas'ın liderliğindeki bir Filistin hükümetine finansal yardım yapmayacaktır” demişti.

  İSRAİL: HAMAS GÖREVE GELENE KADAR ÖNLEMLER BEKLETİLECEK

  İsrail Başbakan vekili Ehud Olmert'in, Filistin seçimlerinin galibi Hamas göreve gelene kadar Filistinlilere karşı alınacak yeni önlemleri bekleteceği bildirildi.

  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Regev, yaptığı açıklamada, İsrail'in şimdi, Hamas'ın yarın parlamentodaki yemin töreninden sonra ne yapacağını görmek için “izle ve bekle sürecinde” olduğunu söyledi.

  “Ramallah'ta yarın neler olacağını görmek için bekliyoruz ve ondan sonra yanıt vereceğiz” diye konuşan Regev, henüz karar alınmadığını, ancak pazar günkü kabine toplantısından sonra açıklama yapılacağını bildirdi.

  Hükümet kaynakları da, Olmert'in, Hamas'a karşı ne önlemler alınacağı konusunda üst düzey danışmanlarından bazılarının arasında anlaşmazlıklar çıkması üzerine, pazar günü yapılacak kabine toplantısına kadar bir şey yapmamaya karar verdiğini ifade ettiler.

  Olmert'in Filistinlilerin İsrail'de çalışmasını ya da Gazze ile Batı Şeria arasında seyahat etmesini pazar gününden itibaren yasaklayan bir savunma bakanlığı teklifini benimsemesi bekleniyor. Bu teklifte ayrıca, Hamas'a baskı yapmak amacıyla para sıkıntısı içindeki Filistin yönetimine daha fazla vergi geliri transferi yapılmasının durdurulması isteniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı