GeriDünya ABD, nükleer silahsız Ortadoğu için düğmeye bastı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  22
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD, nükleer silahsız Ortadoğu için düğmeye bastı

ABD, nükleer silahsız Ortadoğu için düğmeye bastı
refid:14585110 ilişkili resim dosyası

İran'ın nükleer hedeflerinin önüne geçmeye çalışan ABD ve Mısır'ın, Ortadoğu'nun nükleer silahsızlanmasını sağlayacak bir plan üzerinde görüşmeye başladıkları bildirildi. Plana göre, imzalanacak yeni bir uluslararası anlaşmayla Türkiye, İran, İsrail ve Arap ülkelerini içeren bölge tamamen nükleer silahlardan arınacak.

The Wall Street Journal gazetesi, ABD'li ve Msıırlı yetkililerin, nükleer silahsız bir Ortadoğu yaratmak için kolları sıvadığını bildirdi.

İsmi açıklanmayan ABD'li yetkililere dayandırılan habere göre, Beyaz Saray söz konusu planı, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'nın (NPT) 1995 yılında yeniden gözden geçirilmesi sonucu imzalanan bağlayıcı olmayan anlaşmaya dayandıracak.

Bu anlaşma, bölgenin kitle imha silahlarından arındırılmasını tasarlamış ancak bu yönde somut bir adım atılmamıştı. ABD'nin öngördüğü yeni plana göre ise Türkiye, İran, İsrail ve Arap devletlerini içeren nükleer silahsız bir Ortadoğu yaratılacak.

Haberde, böyle bir girişim için Mısır'a teklif götüren ABD'nin konuyu Arap Birliği ve Bağlantısızlar Hareketi üyeleriyle de görüştüğü ifade edildi.  

Washington'ın bu konuda uluslararası bir konferans da düzenlemeyi planladığı belirtildi.

ABD'li ve Mısırlı yetkiler arasındaki görüşmelerin Pazartesi günü New York'ta başlayacak ve yaklaşık 1 ay sürecek NPT konferansında da süreceği bildirildi.

Ancak gazetenin haberine göre, ABD'li yetkililer Arap-İsrail barış müzakerelerinde ilerleme kaydedilmeden, nükleer silahsız bölge görüşmelerinden sonuç alınabileceğini düşünmüyor.

ABD-İSRAİL İLİŞKİLERİ

İsrail'in nükleer cephaneliği konusunda sessiz kalmakla suçlanan ABD'nin bu hamlesinin halihazırda gergin olan Washington-Tel Aviv ilişkilerini nasıl etkileyeceği ise merak konusu.

Haberde, her ne kadar Washington'ın İsrail'e, bölgedeki tüm taraflar nükleer silahsız bir Ortadoğu için anlaşmayı kabul etmeden ve barış için somut gelişmeler yaşanmadan ABD'nin harekete geçmeyeceğinin garantisini verdiği belirtilse de, bu hamlenin iki ülke ilişkilerini daha da bozması bekleniyor.

İsrail, yaklaşık 40 yıldır Ortadoğu’da nükleer güce sahip tek ülke ancak resmi politika olarak bunu ne doğruluyor ne de yalanlıyor. İsrail ayrıca, Hindistan, Pakistan ve Kuzey Kore ile birlikte, 189 ülkenin taraf olduğu NPT'yi imzalamayan dört ülkeden biri.

New York'ta gerçekleşecek NPT konferansında İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın da katılması bekleniyor.

Başta ABD olmak üzere Batılı devletler nükleer programını durdurmayı reddeden Tahran'ın hedefinin atom bombası üretmek olduğunu söylüyor ve İran'a uygulanacak yeni yaptırımlar üzerinde çalışıyor. Tahran ise çalışmalarını barışçıl amaçlarla sürdürdüğünü belirtiyor.

BM, geçtiğimiz Ekim ayında İran'a düşük oranda zenginleştirilmiş uranyumunu Rusya ve Fransa'ya göndermesini, karşılığında da araştırma reaktöründe kullanabileceği nükleer yakıt olarak almasını teklif etmişti. İran ise takas işleminin sadece kendi topraklarında ve eş zamanlı olarak yapılmasına izin vereceğini açıklayarak bu öneriyi reddetmişti.

"İSRAİL-FİLİSTİN GÖRÜŞMELERİ HAFTAYA BAŞLAYACAK"

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton dün, ABD'nin arabuluculuk yaptığı İsrail ve Filistin arasındaki dolaylı görüşmelerin gelecek hafta yapılacağını söyledi.

Clinton, iki taraf arasında yakınlık sağlanmasına ilişkin müzakerelerin gelecek hafta başlayacağını, ABD'nin Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell'in Orta  Doğu'ya gideceğini belirtti.

Hillary Clinton, ayrıca ülkesinin İsrail-Filistin barış anlaşması  hakkında eninde sonunda doğrudan görüşmeler yapılmasını istediğini ifade etti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın barış görüşmelerini yeniden canlandırma çabalarını Yahudi yerleşim inşaatı üzerine çıkan anlaşmazlık engellemiş ve bu  Washington ile yakın müttefiki İsrail arasında gerginliğe neden olmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle