Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD: Normalleşme hızlı ve önkoşulsuz olmalı

  İrem KÖKER
  23.04.2009 - 10:38 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Ermenistan'ın ilişkilerini normalleştirmek amacıyla bir yol haritası üzerinde anlaştıkları yönündeki açıklamayı memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

  Ancak Bakanlık Sözcüsü Robert Wood, dün gece yaptığı yazılı açıklamada, bu normalleşme sürecinin ön koşulsuz ve makul bir zaman içerisinde gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.

  Wood açıklamasında, "Ermenistan ve Türkiye'nin üzerinde uzlaşmaya varılan çerçeve ve yol haritasına uygun olarak ilerlemeleri çağrısı yapıyoruz. Her iki ülkeyle de normalleşme sürecinin desteklenmesi ve bununla birlikte bütün bölgede barış, güven ve istikrarın teşviki için birlikte çalışmaya hazırız" dedi.

  Türkiye ve Ermenistan'ın ilişkilerin normalleştirilmesiyle ilgili açıklamaları, ABD Başkanı Barack Obama'nın kritik 24 Nisan mesajından hemen önce geldi.

  Gerek Türkiye'nin gerekse de ABD'nin yaptığı açıklamalar, Obama'nın sürece zarar vermemek adına yarın 1915 olaylarıyla ilgili yayınlayacağı mesajında "soykırım" ifadesini kullanmayacağı beklentisini güçlendirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı