GeriDünya ABD liderleri böyle dinlemiş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD liderleri böyle dinlemiş

ABD liderleri böyle dinlemiş

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Almanya Başbakanı Merkel’i şimdiye kadar bilinenden daha fazla dinlediği ortaya çıktı. WikiLeaks’e göre NSA, Merkel’in, BM Genel Sekreteri ile görüşmesini dinlemiş, Sarkozy ve Berlusconi ile buluşmasını takip etmiş.

WIKILEAKS, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Almanya Başbakanı Angela Merkel’in diğer ülke liderleriyle yaptığı görüşmeleri dinleyip takip ettiğini gösteren yeni belgeler yayınladı. Alman Süddeutsche Zeitung gazetesinin de incelediği belgeler, NSA’nın Merkel’i şimdiye kadar ortaya çıkandan daha fazla dinlediğini gösteriyor.

Yeni belgelere göre, 2008 yılının aralık ayında Merkel ile BM Genel Sekreteri Ban ki Moon’un iklim değişiklikleri politikaları ile ilgili yaptıkları konuşmayı NSA ajanları dinledi.

ÜÇLÜ TOPLANTIYA TAKİP
İklim değişikliği politikalarının gündemde olduğu o dönemlerde ABD, Avrupa liderlerinin nasıl bir politika izleyeceğini merak ediyordu. WikiLeaks kurucusu Julian Assange yaptığı online açıklamada, “Bugün BM Genel Sekreteri’nin dünyayı küresel ısınmadan nasıl kurtarabileceğimiz ile ilgili özel görüşmelerini, büyük petrol şirketlerini koruma niyetinde olan bir ülkenin nasıl dinlediğini görüyoruz” dedi.

WikiLeaks belgelerinde 2011 yılının ekim ayında Merkel, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve dönemin İtalya Başbakanı Berlusconi arasında yapılan bir görüşme de yer alıyor. Toplantının içeriğinin Berlusconi’nin danışmanı Valentino Valentini’nin dinlenmesi sonucu elde edildiği anlaşılıyor. Buna göre görüşmenin çok gergin geçtiği, ‘Bunga bunga’ skandalı yüzünden zor günler yaşayan Berlusconi’ye Alman ve Fransız liderlerinin devlet harcamalarını kısması için baskı yaptığı söyleniyor. Berlusconi’nin Rusya Devlet Başkanı Putin ile yakınlığı da sorgulanıyor. NSA’nin daha önce de Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsrail Başbakanı Netanyahu’yu dinlediğine dair belgeler ortaya çıkmıştı.

NATANYAHU BERLUSCONI'DEN YARDIM İSTEMİŞ
Başka bir belgeden ise NSA’nin 2010 yılında İtalya Başbakanı Berlusconi’nin İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmesini dinlediği anlaşılıyor. Buna göre yeni yerleşim yerleri inşa etme kararı yüzünden ABD ile arası açılan Netanyahu, Washington ile ilişkilerin düzelmesi için Berlusconi’nin yardımını rica ediyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle