GeriDünya ABD: Libya'daki saldırının arkasında BAE ve Mısır var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD: Libya'daki saldırının arkasında BAE ve Mısır var

ABD: Libya'daki saldırının arkasında BAE ve Mısır var
refid:27077558 ilişkili resim dosyası

BBC'ye konuşan Amerikalı üst düzey bir yetkili ABD'nin, Libya'daki İslamcı militanlara yönelik hava saldırısına 'hazırlıksız yakalandığını' söyledi. Trablus Havalimanı çevresinin hedef alındığı saldırıların Birleşik Arap Emirlikleri tarafından (BAE) Mısır'daki hava üslerinden düzenlendiği belirtildi.

ABD: Libyadaki saldırının arkasında BAE ve Mısır var


Mısır saldırıyla 'bağlantılı olduğu' iddiasını reddetti, BEA ise yorum yapmadı.

Libya'da son bir aydır süren çatışmaların ardından İslamcı militanlar başkent Trablus'taki uluslararası havalimanını ele geçirmişti. BBC'ye konuşan yetkili, hava saldırılarıyla ilgili ABD'ye danışılmadığını belirtti ve saldırıda 'ABD silahlarının kullanılmış olmasından endişe ettiklerini' söyledi. Bu silahların kullanılması, ABD'nin satış anlaşmasının da ihlali sayılıyor.

Geçen hafta, tanımlanamayan savaş uçakları Trablus Havalimanı için Libya güçleriyle çatışan İslamcı militanlara karşı iki hava saldırısı düzenlemişti.

New York Times gazetesi Pazartesi günkü haberinde, saldırıda BAE'nin askeri uçak, havada yakıt ikmali ve personel temin ettiğini, Mısır'ın da hava üslerine erişim sağladığını yazdı.

ABD, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere de Pazartesi günü yaptıkları ortak açıklamada, Libya'ya 'dışarıdan müdahaleyi' kınadıklarını belirtip bu müdahalenin 'Libya'daki mevcut ayrılıkları derinleştirdiğini ve Libya'nın demokratik geçiş sürecini baltaladığını' ifade etti.

ABD: Libyadaki saldırının arkasında BAE ve Mısır var


BBC Washington muhabiri Barbara Plett Usher, hava saldırılarının, Arap otokratlar ve İslamcı hareketlerin iktidar mücadelesi verdiği bölgede yeni bir cephe açtığını söylüyor. Katar'ın Libya ve diğer bölgelerdeki İslamcı birliklere silah ve para yardımı yaptığını belirten Plett Usher, Mısır ve BAE'nin de Suudi Arabistan'la beraber İslamcıların ilerleyişini kolaylaştırmaya çalıştığını ifade etti.

'LİBYA'DA İKİ RAKİP MECLİS VAR'
Libya'da polis ve ordu, milis gruplara kıyasla daha zayıf konumda. Diğer yandan, Libya'da İslamcıların ağırlıkta olduğu meclis tekrar bir araya gelip ülkenin geçici hükümetinin feshi için oylamaya gitti. Bölgedeki gözlemciler bu oylamayla beraber, Libya'nın her biri farklı silahlı gruplar tarafından desteklenen iki rakip parlamentoya sahip olduğu söylüyor.

ABD: Libyadaki saldırının arkasında BAE ve Mısır var


Haziran ayındaki seçimlerde, İslamcıların ağırlıkta olduğu Ulusal Kongre'nin yerine liberaller ve federalistlerin oluşturduğu Libya Temsilciler Meclisi gelmişti. Trablus'ta pazartesi günü yeniden bir araya gelen Ulusal Kongre, Tobruk'taki halefi meclisin meşruiyetini tanımayı reddetti. Temsilciler Meclisi, Trablus Havalimanı'nın kontrolünü elinde bulunduran grup için "terörist kuruluş" ifadesini kullandı. Trablus Havalimanı'nı kontrol eden Misrata öncülüğündeki tugaylar ise Ulusal Kongre'ye faaliyetlerine devam etmeleri çağrısında bulundu. Libya hükümeti milis gruplara, dağılıp orduya katılmaları çağrısı yapıyor fakat milis gruplar silahlarını bırakmayı reddediyor.

İlgili haber:

Trablus Havalimanı militanların kontrolüne geçti

ABD: Libyadaki saldırının arkasında BAE ve Mısır var
Yorumları Göster
Yorumları Gizle