GeriDünya ABD kuzey Irak'ta üs kurma hazırlığında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD kuzey Irak'ta üs kurma hazırlığında

ABD'de yayımlanan haftalık Newsweek dergisi, ABD ordusunun, kuzey Irak'ta Kürtlerin denetimindeki bölgede askeri üsler kurma konusunda sessizce ön planlama yaptığını yazdı.

Dergi, Iraklı Kürtlerin, Amerikan güçlerini kurtarıcı olarak gördüğünü ve Kürt yöneticilerin, ABD'nin bölgede üsler kurması konusunda çok istekli davrandığını belirtti.     Newsweek, “Dağlardaki dostlar” başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi:     “Kuzey Irak'ta Amerikan tesislerinin kurulması yönünde bazı ön planlama çalışmaları sessizce yapılıyor. Bunun için düşünülen yer, Erbil uluslararası havaalanının içinde bulunduğu askeri bölge. Sivil havaalanının direktörü Zeyd Zveyn'in verdiği bilgiye göre, Amerikan silahlı kuvvetlerinden geniş bir ekip, güvenlik değerlendirmeleri yapmak üzere nisan ayında bölgeye geldi.”     ABD ordusunun geçen haziran ayına kadar bölgede halkla ilişkilerden sorumlu biriminin başında bulunan Harry Schute da dergiye açıklamasında, Kürt liderlerin, Erbil'in kuzeyindeki eski Harir hava üssünde askeri tesis kurulmasını ABD'ye önerdiğini söyledi.     Adının açıklanmaması kaydıyla konuşan bir koalisyon yetkilisi de Newsweek'e açıklamasında, söz konusu ön planlamanın, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in “küçük, ileri alan üsleri kurulması ve problemli bölgelerdeki istikrar adalarının desteklenmesi” yönündeki küresel stratejisinin parçası olduğunu söyledi.     Iraklı Kürtlerin “konukseverliğinin” aslında “bencillikten uzak olmadığını” ve kendi amaçlarını ilerletme niyetinden kaynaklandığını kaydeden dergi, Kürtlerin, Saddam Hüseyin'in devrilmesinden sonra ”daha iyi korunmak için ABD ile daha yakın bir ittifak hayal ettiğini” yazdı.     Newsweek, ancak ABD'nin, Irak'ta Sünniler ve Şiilerin yanı sıra, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu komşu ülkelerin tepkilerini göz önüne aldığını ve “muhtemelen bu noktada Kürtlerin önerdiklerinin, ABD'nin isteğinin üzerinde bir teminat anlamına geldiğini” kaydetti.

Dolayısıyla ABD'nin Kürtlerle ilişkiler konusunda daha atak davranmak istemediğini ima eden dergi, “Amerika, en azından şimdilik, Irak'ta düşmanlarının taleplerine boyun eğmediği ölçüde dostlarının tekliflerini de kabul edemiyor” yorumunu yaptı.     Newsweek, Iraklı Kürtlerin, Saddam'ın devrilmesinden bu yana Türk şirketlerine 800 milyon doları aşkın miktarda inşaat ihaleleri verdiğini, ancak sınırda onbinlerce Türk askerinin konuşlu bulunduğunu ve Ankara'nın, kuzey Irak'ta üslenen terör örgütü PKK'ya karşı harekete geçmesi için ABD üzerinde baskıyı sürdürdüğünü yazdı.     Dergi, “ABD ordusu, şimdiye kadar bu talebi karşılamadı. Ancak ABD, Türkiye'nin arka bahçesinde üsler kurmak için Ankara'nın onayını istiyorsa bu konuda harekete geçmek zorunda kalabilir” ifadesini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle