Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD küresel ısınmanın faturasını Çin'e çıkardı

  Hürriyet Haber
  06.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gelecek ay Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılacak BM İklim Zirvesi öncesinde küresel ısınma ile ilgili tartışmalar sürüyor. ABD, güvenli bir iklim politikası için, Çin'in 2050 yılına kadar sera etkisi yaratan gazların salımını (emisyon) aşağı yukarı yarı yarıya azaltması gerektiğini iddia etti.

  İspanya'nın Barcelona kentinde yapılan küresel ısınma ve iklim görüşmelerine katılan Amerikan heyetinin başkanlığını yapan Jonathan Pershing, yoksul ülkelerin ekonomilerini geliştirmeleri için Çin'in emisyon miktarını yüzde 50 civarında azaltması gerektiğini söyledi.    

  Pershing, Pekin yönetiminin enerji verimliliği için yürürlüğe koyduğu mevcut beş yıllık planını tekrarlaması halinde, söylediği hedefi yerine getirebileceğini de ifade etti.

  Önde gelen sanayileşmiş ülkeler, iklim değişikliğinin kötü etkilerinden korunmak için dünyanın sera etkisi yaratan gazların salımını 2050'ye kadar yarı yarıya azaltması gerektiğini belirterek, kendi emisyonlarını da yüzde 80'lere varan oranlarda azaltmak için taahhütte bulunuyor.

  AFRİKA ÜLKELERİ BOYKOT EDİYOR

  Afrika ülkeleri, sera etkisi yaratan gazların salımında düşük hedef koyan zengin ülkeleri protesto amacıyla, yarın sona erecek Birleşmiş Milletler iklim görüşmelerini 3 Kasımda boykot etmişti. Ancak aynı gün zengin ülkelerden emisyonun azaltılmasıyla ilgili ayrıntılı görüşmeler yapılacağı taahhüdü alan Afrika ülkeleri boykota son vermişti.

  Afrika'dan 50 ülke, şimdiye kadar sunulan hedeflerin çok düşük olduğunu, kıtalarının bu konuda en fazla zarar gören yer olduğunu bildiriyor.

  Barcelona'daki heyetler, gelecek ay Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılacak BM İklim Zirvesine hazırlık yapıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı