GeriDünya ABD-Küba ilişkilerinde atılacak adımlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD-Küba ilişkilerinde atılacak adımlar

ABD'den Küba'ya, turistik seyahatler hâlâ yasak olmayı sürdürse de aile ziyaretleri ile profesyonel amaçlı ve hükümetler düzeyi seyahatlere izin verilecek.

Beyaz Saray, yeni dönemde, ABD'den, Küba'ya aile ziyareti, ABD hükümeti, yabancı hükümetler ve belirli uluslararası organizasyonların yetkililerinin resmi ziyaretleri, haber amaçlı ziyaretler, profesyonel araştırma, eğitim ve dini ziyaretler, yarışma ve sergi, Küba halkını destekleme amaçlı veya insani projeler bazlı, bilgilerin ihracı, ithali veya iletilmesi gibi çeşitli nedenlerle ziyaretlere izin verilecek.

Ancak Amerikalı üst bir yetkili, ABD'den Küba'ya turistik seyahatlerin ise hala yasak olduğunu bildirdi.

Yeni dönemde, ABD'lilerin Küba'ya gönderebildikleri banka havalelerinin miktarı da yükseltilecek.

Düzenlemeyle 2 bin dolara kadar havale gönderilebilecek ancak bu düzenlemeden hükümet veya Komünist Parti'nin belirli yetkilileri faydalanamayacak. Havale gönderenlerden artık özel izin belgesi istenilmeyecek.

Değişikliklerin kısa süre içinde ABD Hazine ve Ticaret bakanlıkları yoluyla uygulanmaya başlanacak. Beyaz Saray, "Yeni politika değişikliği Küba nüfusunu güçlendirmeye yönelik hedefimizi daha da iyileştirecektir" ifadesini kullandı.

Seyahat ve havale prensiplerinin Kübalılara alternatif bilgi kaynağı sunma ve serbest meslek ile mal varlığı edinme noktasında fırsat sağladığı kaydedilirken, bu tedbirlerin halklar düzeyinde iletişimi artıracağı, Küba'daki sivil toplumu destekleyeceği ve Kübalı insanlara, Kübalılar arasında özgürce bilgi akışını sağlayacağı dile getirildi.

BAZI İTHALAT VE İHRACAT KALEMLERİNE İZİN
ABD ve Küba arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin önemli ekonomik etkileri de olacak.

Yeni düzenlemeler çerçevesinde ABD, Küba'ya inşaat malzemeleri ve tarım ekipmanları gibi bazı mal ve hizmetleri ihraç edilebilecek. Bu gelişmenin, Kübalıların daha çeşitli ürünlere daha ucuza ulaşmasını sağlayarak, ülkedeki yaşam standardını yükselteceği öngörülüyor.

Bu arada, Amerikan vatandaşları da Küba'dan 400 doları aşmayacak mal ithalatı yapabilecek.

Yeni düzenlemeler, iki ülke arasındaki finans işlemleri ve ödemeleri de kolaylaştıracak. ABD'li finans kuruluşları, ilişkilerin normalleşmesiyle Küba'daki bankalarda hesap açabilecek.

Bununla birlikte, Küba'yı ziyaret eden Amerikalılar, ülkede yaptıkları harcamalar için ABD'li bankaların kredi ve bankamatik kartlarını kullanabilecek.

Kübalıların ABD bankalarında bulunan hesaplarına uygulanan kısıtlamalara da son verilecek.

KÜBALILAR İNTERNETE DAHA İYİ ULAŞACAK
ABD ayrıca, dünyada en düşük internet kullanım oranına sahip olan Küba'nın iletişim sistemlerini güçlendirecek ürünlerin ihracına da izin verecek.

Bunlar, tüketicilere yönelik cep telefonları ve bilgisayar programları gibi çeşitli ürünleri kapsayacak.

ABD'li telekomünikasyon şirketlerinin, Küba'da ticari iletişim sistemlerinin güçlendirilmesini sağlayacak altyapı çalışmaları yapmasına izin verilecek.

Diğer ülkelerde faaliyet gösteren Amerikalı şirketlere de yine bu ülkelerdeki Kübalı firmalar ve kişilerle finansal ilişkiler kurma yetkisi tanınacak.

KÜBA'NIN TERÖRE DESTEĞİ YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLECEK
ABD, Küba ve Meksika ile de ortak deniz sahası sınırlarını konuşacak.

Küba, 1982 yılından bu yana ABD'nin terörizme sponsor ülkeler listesinde yer alıyor. İlişkilerin normalleşmesinin önemli bir adımı olarak Obama, Dışişleri Bakanlığına Küba'nın bu konudaki konumuna yönelik bir gözden geçirme yapması ve 6 ay içinde rapor sunmasını istedi.

Bunun yanında Obama, gelecek yıl Panama'da, ana gündem başlıkları insan hakları ve demokrasi olan Amerika Zirvesi'ne katılacak. Zirveye, Küba'daki sivil toplum örgütlerinin de katılımı noktasında zirveye katılacak hükümetlerle diyaloğa girilecek.

Öte yandan ABD, ilişkilerin normalleşmesi sürecinde Küba'daki insan hakları ve demokratik reformalar yönelik çağrılarına ve bunlara güçlü desteğine de devam edecek. Kongre'nin fonladığı Küba'ya yönelik demokrasi programlarının uygulanması da sürdürülecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle