GeriDünya ABD Küba’da hip hop’cı gençlerle ayaklanma çıkaracaktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Küba’da hip hop’cı gençlerle ayaklanma çıkaracaktı

ABD Küba’da hip hop’cı gençlerle ayaklanma çıkaracaktı

ABD Küba’da hip hop’cı gençlerle ayaklanma çıkaracaktı

Küba’daki sosyalist rejimi devirmek için suikast girişimleri, ambargo dahil bugüne kadar birçok yönteme başvuran ABD’nin son olarak ülkedeki hip hop gruplarını kullanmaya çalıştığı ortaya çıktı.

Amerikan Associated Press ajansının ele geçirdiği belgelere göre, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) iki yıldan uzun bir süredir Küba’daki underground hip hop gruplarının arasına sızmaya çalıştı. USAID, bu planıyla Kübalı müzisyenlerin arasına sızıp bilgi ele geçirecek ve “sosyal değişiklik” arayan gençler arasında bağlantı kurmaya çalışacaktı. Böylece rejim darbe alacak ya da yıkılacaktı.

Ancak operasyonun amatörce olduğu ve başarısızlıkla sonuçlandığı belirtildi.

Kübalı yetkililer, en az altı olayda USAID operasyonunda yer alanları sorguladı ve tutukladı. Aynı zamanda birçok bilgisayarı ele geçiren yetkililer, USAID’in ülkede temas halinde olduğu kişilere de ulaştı.

Protesto konserleri organize ederek Eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç’in iktidarının sonunu getiren süreçte yer alan Sırp müzik yapımcısı Rajko Bozic de operasyon kapsamında Küba’yı ziyaret etmiş.

USAID, önceki gün yaptığı açıklamada ise suçlamaları reddederek programın sivil toplumun gelişmesi için başlatıldığını, politik amaç taşımadığını ve gizlice yürütülmediğini savundu.

http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay/89869/4369/1/27755150/abd-kubayi-bu-genclerle-yikacakti


Yorumları Göster
Yorumları Gizle