GeriDünya ABD kriptolarında ‘Halı Pazarlığı’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD kriptolarında ‘Halı Pazarlığı’

ABD kriptolarında ‘Halı Pazarlığı’
refid:16872208 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin AB’yle müzakerelere başlama kararının çıktığı 17 Aralık 2004 zirvesi WikiLeaks belgelerinde “halı pazarlığı” gibi diye tarif edildi. Müzakerelerin koptuğu anda İngiltere Başbakanı Blair, Başbakan Erdoğan’ı otelden alıp toplantı salonuna getirirken, Chirac da Kıbrıs Rum lideri Papadopulos’u ikna etti.

ABD kriptolarında, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile müzakerelere başlama kararının alındığı 17 Aralık 2004’deki ayrıntılar ortaya çıktı. WikiLeaks’in günışığına çıkardığı “Hizmete Özel” mahreçli ABD Lahey Büyükelçiliği’nce hazırlanan yeni belgede, Erdoğan’ı ikna etmek için dönemin İngiltere Başbakanı Tony Blair’in yoğun çaba gösterdiği, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın da Kıbrıslı Rum lider Papadopulos üzerine yoğunlaştığı belirtiliyor.
Türkiye’nin AB’yle tam üyelik müzakerelerinin başlatılması kararının alındığı Brüksel’deki zirvede, görüşmeleri bizzat takip eden Hollandalı diplomat Pieter de Gooijer’in Amerikalılara verdiği bilgiler ayrıntılarıyla anlatılıyor. Belgede yer alan ifadelere göre Türkiye ile müzakere kapısını açan 3 önemli ayrıntı var:
Görüşmeleri “halı pazarlığı”na çeviren Erdoğan, AB Dönem Başkanı Hollanda Başbakanı Balkenende’ye rest çekip Brüksel’de kaldığı Hotel Conrad’a dönüyor. Erdoğan, 19’uncu maddede yer alan bazı kelimelere itiraz ediyor. Saat 14.00’te bir basın toplantısıyla anlaşma olmadığını ilan etmeye karar veriyor. Balkenende heyecanla Tony Blair’i arıyor ve durumu anlatıyor. Blair apar topar otele gidiyor ve Erdoğan’la görüşme yapıyor. Bir süre birlikte AB Konseyi binasına giriyorlar.
Aynı saatlerde ise Jacques Chirac, Erdoğan ve ekibinin şartlarını kabul etmeye aslında pek niyeti olmayan Rum lider Papadapoulos’u iknaya çalışıyordu. ABD diplomatının tabiriyle bir bakıma çoban gibi güdüyor ve ikna etmediği hâlde emrivakiyle yeniden masaya oturmasını sağlıyor. 19’uncu madde bir kez daha değişikliğe uğrayıp, Papadopulos’a sunuluyor. Papadopulos itirazını sürdürünce Jacques Chirac ayağa kalkıyor ve Papadopulos’un elini tutuyor. “Bak Tassos” diyor, “Ben, Tony ve Gerhard bu metnin iyi bir metin olduğunu düşünüyoruz. “Haydi şimdi toplantı odasına geçelim” diye yürümeye başlıyor.
Şampanyalı kutlama
Düğümü çözen eylem, Türkiye’nin, Kıbrıs Rum Kesimi’ni dolaylı yoldan da olsa tanıma anlamına gelen Ankara Anlaşması ek protokolünü imzalama sözünü “şifaen” de olsa vermesi. Ve AB’nin 25 ülkesinin bulunduğu salona dört aday Türkiye, Romanya, Bulgaristan ve Hırvatistan’ın liderleri giriyor. Şampanyalar açılıyor. Erdoğan burada da bir konuşma yaparak bu belgenin Türkiye’nin Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanıdığı anlamına gelmediğini söylüyor. Papadopulos ise buna itiraz edecek oluyor. Hollanda Başbakanı “Artık bu iş bitti.
Bu tarihi olayı bozmayın, konuyu uzatmayın” diyor ve şampanya kadehini o günün şerefine kaldırıyor.

19’uncu madde:

AB Konseyi, Türkiye’nin, Ankara Antlaşması’nın uyarlanmasına yönelik Protokolü imzalama kararını memnuniyetle karşıladı.  AB Konseyi bu bağlamda, “Türk Hükümeti, müzakerelerin fiilen başlamasından önce ve AB’nin mevcut üyeliğine dair uyarlamalar üzerinde anlaşmaya varılarak sonuçlandırıldıktan sonra, Ankara Anlaşması’nın uyarlanmasına ilişkin Protokolü imzalamaya hazırdır” şeklinde Türk tarafının beyanından da memnuniyet duydu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle