GeriDünya ABD: Koordinatör PKK ile görüşmeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD: Koordinatör PKK ile görüşmeyecek

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Tom Casey, ABD’nin PKK ile Mücadele Koordinatörü Joseph Raltson’un PKK ile herhangi bir görüşme yapmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Tom Casey, günlük olağan basın toplantısı sırasında sorulan bir üzerine Joseph Raltson’un, PKK ile Mücadele Koordinatörlüğü görevini kabul ettiği için çok memnun olduklarını belirtti. Casey, bu görevlendirmenin, Kuzey Irak’tan ya da başka yerden kaynaklanan PKK terörü tehdidine karşı Türkiye ve Irak Hükümeti ile Amerika’nın birlikte çalışma taahhüdünü de bir kez daha gösterdiğini ifade etti.

“PKK İLE MÜCADELE TABİİ Kİ ASKERİ KOORDİNASYON GEREKTİRİR”

ABD’nin PKK ile mücadele konusunda diplomatik ya da siyasi bir isim yerine bir askeri atamasının özel bir anlamı olup olmadığının sorulması üzerine de Casey, Joseph Raltson’un Avrupa’da görev yaptığını ve bu tür konulara aşina olduğunu belirterek, “Elbette PKK’nın terörist bir grup olduğu göz önüne alınırsa bu mücadele hükümetimizin bütün birimleri arasında bir koordinasyon gerektirir. Sadece siyasi ya da diplomasi kanadından değil aynı zamanda da güvenlik güçleri arasında bir koordinasyon gerektirir” dedi.

Casey, Raltson’un bu sorunun hem siyasi yanı konusunda yeterli olduğunu hem de güvenlik boyutunu çok iyi anladığını söyledi.

DIŞİŞLERİ’NE BAĞLI OLACAK

PKK ile Mücadele Koordinatörü’nün, ABD Dışişleri Bakanı Rice’a mı yoksa Savunma Bakanı Rumsfeld’e mi bağlı olacağının sorulması üzerine de Casey, Joseph Raltson’un birkaç gün içinde ABD Dışişleri Bakanlığı’na geleceğini belirtti. Casey, Kendisinin anladığının, Joseph Raltson’un Dışişleri’ni bağlı olarak çalışacağı olduğunu kaydetti. Casey, Raltson’un Dışişleri Bakanlığı’nda sabit bir ofis isteyip istemediğini ise henüz bilmediğini ifade etti.

PKK ile Mücadele Koordinatörü’nün PKK ile bir görüşme gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği sorusunu da Casey, “Özel temsilcinin yapacağı, Türkiye ve Irak Hükümetleri ile görüşmek olacak. PKK ya da başka herhangi bir terör örgütü ile görüşmemiz söz konusu olamaz” şeklinde yanıtladı.

ABD LÜBNAN’A ASKER KARARINDAN MEMNUN

Türkiye’nin ve İran’ın Kuzey Irak’taki PKK kamplarını bombaladığı iddiaları ile ilgili olarak da bilgisi olmadığını ifade eden Casey,  Türkiye’nin Lübnan’a asker gönderme kararını da olumlu karşıladıklarını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle