GeriDünya ABD konsolosluğu haçlı kalesi gibi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD konsolosluğu haçlı kalesi gibi

George W.Bush yönetiminin görevlendirdiği bir komite, Müslüman ve Arap dünyasında ABD'nin bozulan imajının düzeltilmesi için halkla ilişkiler çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğine karar verdi. Komitenin raporunda, ABD'nin imajı ile ilgili örnekler arasında, İstinye'deki yeni ABD Konsolosluğu binası için ‘‘haçlıl kalesi gibi’’ deniyor.

Arap dünyası uzmanı, eski İsrail ve Suriye büyükelçisi ve Beyaz Saray sözcüsü Edward P. Djerejian liderliğinde, akademisyenler, diplomatlar ve yazarlardan oluşan 13 kişilik komite, birkaç ay boyunca Türkiye de dahil Ortadoğu, Asya ve Avrupa ülkelerine yaptığı seyahatlerde 1.5 milyar müslümanın ABD'ye nasıl baktığını inceledi.

Birleşik Devletler, Arap ve Müslüman Dünyası için Kamuoyu Diplomasisi Danışma Grubu adlı komitenin ‘‘Kafaları Değiştirme, Barışı Kazanma’’ adlı raporunda, ‘‘Amerika'ya karşı düşmanlık şok seviyelere yükseldi. Gereken sadece taktik adaptasyon değil stratejik ve radikal dönüşümdür’’ görüşü savunuluyor.

Irak savaşının ve Ortadoğu'daki çatışmaların ABD'ye karşı kızgınlığı artırdığı uyarısında bulunan komite, dünyadaki insanların Amerikan politikaları konusunda bilgisiz ya da yanlış bilgi sahibi olduklarını belirtiyor.

Komite, Dışişleri Bakanlığı'nın Amerikan politikalarını dünyaya tanıtabilmek için 600 milyon dolar, Voice of America (Amerika'nın Sesi) radyosu ve diğer yayın şebekeleri için ise 540 milyon dolar harcadığını tespit etti. Komite, buna karşın Müslüman ülkelerle ‘‘halkla ilişkiler diplomasisine’’ yalnızca 150 milyon dolar harcandığını ortaya çıkardı.

İSTİNYE'DEKİ KONSOLOSLUK

Haziran 2003'te kurulan komite, dün yayınlanan raporunda, yurt dışındaki halkla ilişkiler için özel bir Beyaz Saray koordinatörü görevlendirilmesini, İslam dünyasında kütüphaneler ve enformasyon merkezleri kurulmasını, Arapçaya daha çok batılı kitap çevirilmesini, burs ve ziyaret programlarının artırılmasını, Amerikan internet varlığının geliştirilmesini, daha fazla Arapolog, Arapça konuşan ve halkla ilişkiler uzmanının yetiştirilmesini öneriyor.

Raporda, müslüman ülkelerdeki ABD imajı ile ilgili ilginç örnekler verildi. Rapora konulan Kahire opera binasının bir fotoğrafı ile birlikte bu binanın inşaatını yapan Japonya'nın itibar kazandığı değerlendirmesi yapılırken kentin altyapısını inşa eden ABD'nin hiçbir itibarının bulunmadığı değerlendirmesi yapıldı. Bu örneklere, İstinye'deki yeni binasına taşınan ABD İstanbul Konsolosluğu da eklenerek ‘‘İstanbul'daki yeni konsolosluk güvenlikle ilgili en önemli endişeleri gidermiş ancak bir tepedeki haçlılar kalesi gibi duruyor’’ denildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle