GeriDünya ABD Kongresi’nde Türkiye karşıtı tasarı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Kongresi’nde Türkiye karşıtı tasarı

ABD Kongresi’nde Türkiye karşıtı tasarı

Cumhuriyetçi Parti Mississipi Senatörü Roger Wicker, ABD Kongresi’ne sunduğu tasarıda, Başkan Donald Trump’a, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere karşı yaptırım uygulanmasını önerdi.

Dini özgürlükler, temel insan hak ve hürriyetlerine saygı gösterilmesi konularında Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Ukrayna’daki Rusya yanlısı ayrılıkçıları da kapsayan tasarıda, adı geçen ülke ve bölgelerin dini özgürlüklere saygı göstermedikleri öne sürüldü.

‘ÖZEL LİSTEYE ALINMALI’

Wicker, bu ülkelerin “Özel Olarak İzlenen Ülkeler Listesi”ne alınmasını istedi. Tasarıya, Demokrat Parti New Hampshire Senatörü Jeanne Shaheen, Cumhuriyetçi Parti North Carolina Senatörü Thom Tillis, Arkansas Senatörü John Boozman, Colorado Senatörü Cory Gardner ile Oklahoma Senatörü James Lankford da destek verdi. Roger Wicker, ABD lideri Trump’a söz konusu ülkelere karşı harekete geçme çağrısı yaptığı tasarıya ilişkin açıklamasında, “Kurucularımız dini özgürlüğü ülkemizin temel taşı olarak belirlemişti. Başkan Trump da bu mirası daha ileri taşıyor. Bu tasarı, bazı hükümetlerin özgürlükleri korumak yerine, özgürlükleri hedef alan ülkelere karşı bir eylem planı olma niteliğini taşıyor” dedi.

MALİ YAPTIRIM

Tasarıda, Trump’ın dini özgürlükleri koruma görevi olduğuna değinilerek, FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle Türkiye’de tutuklu olan “Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın bu durumundan sorumlu olan Türk yetkililere ABD’ye giriş yasağı konması ve mali yaptırımlar uygulanması” isteniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle