Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD Kongresi'nde Ermeni oyunu

  Hürriyet Haber
  15.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD diplomatları ve devlet personelinin, sözde Ermeni soykırımı hakkında eğitilmesini öngören tasarı, bugün Temsilciler Meclisi'nin alt komitesinde ele alınıyor. Ermeni lobisi kasım ayında yapılacak başkanlık ve Kongre seçimlerinden önce bu tasarıyı Temsilciler Meclisi'nden geçirmeye çalışıyor.

  Türkiye karşıtlığıyla tanınan Cumhuriyetçi Parti'li New Jersey milletvekili Christopher Smith'in yöneteceği oturumun ardından tasarıyı oylamaya gitmeden doğrudan bir üst organ olan Uluslararası İlişkiler Komitesi'ne sevketmesi bekleniyor. Bu durumda, üyelerinin çoğu Türkiye karşıtı olan Uluslararası İlişkiler Komitesi'nin de tasarıyı gelecek hafta oylayarak Temsilciler Meclisi genel kuruluna göndermesi ihtimali büyük güç kazanacak. Seçim ortamında milletvekillerinin çoğunluğunun tasarıdan yana tutum alacağını hesaplayan Ermeni lobisi, tasarının en kısa sürede genel kurulda oylanmasını sağlamaya çalışacak.

  TEHLİKELİ DÖNEM

  Seçimler öncesinde Ermeni oylarının değer kazandığı ortamda, tasarıya ancak el altından ve özellikle Savunma Bakanlığı Pentagon aracılığıyla karşı çıkabilen Bill Clinton Yönetimi ve Türkiye'ye yakın çevreler de genel kurul oylamasının yapılmaması yönünde çaba harcayacak.

  Ermeni lobisi milletvekilleri George Radanovich ve Demokrat Parti grubu başkan yardımcısı David Bonior'un hazırladığı tasarı, Dışişleri Bakanlığı ve diğer bakanlıklardan, personelini sözde Ermeni soykırımı hakkında eğitime tabi tutmalarını talep ediyor.

  Bu tasarının kabul edilmesi halinde sözde Ermeni soykırımı ilk defa dolaylı şekilde de olsa ABD Kongresi tarafından tanınmış olacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı