GeriDünya ABD Kongre Komitesinin 'Blackwater' raporu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Kongre Komitesinin 'Blackwater' raporu

ABD'nin Irak'ta hizmetlerinden yararlandığı özel güvenlik şirketi Blackwater'ın, son 3 yılda rastgele adam vurmaktan, uyuşturucu ve alkol kullanımına kadar varan çeşitli nedenlerle 122 kişiyi işten kovduğu ve yol açtığı problemlere rağmen Amerikan hükümetinden çok yüksek miktarda para almayı sürdürdüğü belirtildi.

ABD Temsilciler Meclisi İnceleme ve Hükümet Reform Komitesi tarafından hazırlanan ve Blackwater'ın konumunu inceleyen 15 sayfalık raporda, terör örgütü PKK'nın eline geçen silahlarda Blackwater şirketinin olası rolünden bahsedilmedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Amerikan silahlarının PKK'nın eline geçtiği yönündeki iddiaların araştırıldığını ve sorumluların bulunup adalet önüne getirileceğini ifade etmişti.

Kongre komitesi tarafından hazırlanan rapora göre, uygunsuz davranışlar yüzünden kovulan 122 kişi, özel şirket Blackwater adına Irak'ta çalışanların yedide birini oluşturuyor ve bu da, şirketin çalışanlarının kalitesiyle ilgili kuşku doğuruyor.

Rapora göre Blackwater, 2005 yılından bu yana Irak'ta toplam 195 silahlı çatışmaya karıştı. Olayların yüzde 80'inden fazlasında, Blackwater güvenlik elemanlarının, ilk ateşi açan olduğu belirtildi.

Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı ile şirketin kontratında, Blackwater'ın sadece bir “savunma gücü” olduğu ifade ediliyor.

Komite raporunda, “Blackwater'ın ateş açtığı bu olayların büyük çoğunluğunda, güvenlik elemanları, hareket halindeki bir araçtan ateş açtılar ve açılan ateşin ölü ve yaralılara neden olup olmadığını tespit etmek için olay yerinde durmadılar” denildi.

Rapora göre Blackwater, Irak'taki performansı sorgulanmasına rağmen, Amerikan hükümetinden büyük paralar kazanmayı sürdürdü.

Amerikan diplomatların korunmasından sorumlu olan şirket, 2001 yılından bu yana federal kontratlardan 1 milyar dolardan fazla kazandı.

Sadece 2004-2006 yılları arasında ABD Dışişleri Bakanlığı, bu şirkete 832 milyon dolar ödedi.

Blackwater, 1997 yılında kuruldu ve Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın iş yaptığı üç büyük güvenlik şirketi arasında bulunuyor.

Diğerleri, Dyncorp ve Triple Canopy. Rapora göre Blackwater'ın silahlı çatışmaya karıştığı olayların sayısı, diğer iki şirketin karıştığı olayların sayısının toplamını bile aşıyor.

Blackwater sözcüsü Anne Tyrrell, rapordaki ayrıntılarla ilgili yorum yapmayacağını söyledi.

Bu yıl 16 Eylül'de 11 Iraklı sivil, Blackwater güvenlik elemanları tarafından Bağdat'ta öldürüldü. Blackwater, elemanlarının meşru müdafaa çerçevesinde ateş açtığını söylüyor. Iraklı görgü tanıklarına göre ise hiçbir kışkırtıcı durum olmamasına karşın Blackwater elemanları ateş açtı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle