GeriDünya ABD Kolombiya ile askeri anlaşmayı savundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Kolombiya ile askeri anlaşmayı savundu

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kolombiya ile henüz imzalanmayan askeri anlaşmanın, bu ülkede daimi Amerikan üssü yaratmayacağına dair Latin Amerika ülkelerine güvence verdi.

Clinton, Washington'da Kolombiya Dışişleri Bakanı Jaime Bermudez ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, yakın zamanda imzalamayı umut ettikleri anlaşmanın, teröristler ve uyuşturucu satıcılarıyla mücadele için ABD'nin Kolombiya üslerini kullanmasına imkan tanıyacağını söyledi.

ABD'nin, Kolombiya'nın vatandaşlarını koruma çabalarına destek verdiğini belirten Clinton, Kolombiya topraklarında üsler edinme niyetinde olmadıklarını bildirdi. Clinton, üslerin komutasının ve güvenliğin Kolombiya'nın sorumluluğu olduğunu belirtti.

Kolombiya Dışişleri Bakanı Bermudez de, uyuşturucu kaçakçılığı ve terörle mücadelede ABD ile işbirliğini güçlendirmek istediklerini ifade etti.

Bermudez, ABD ile işbirliğinden bölgenin de yarar göreceğini kaydetti. Kolombiya ile ABD, Kolombiya topraklarındaki 7 askeri üssün ABD tarafından kullanılmasına izin verilmesi konusunda anlaşmaya varmış, ancak anlaşmanın, imzalanmadan önce iki ülke hükümetlerince inceleneceği bildirilmişti.

Anlaşmaya göre, Amerikan askerleri, Pasifik'teki uyuşturucuyla mücadele ve antiterörizm operasyonlarında havadan gözetleme desteği için Kolombiya'daki 7 üssü kullanabilecek.

ABD yönetimi, Ekvador'un, topraklarına ABD askerlerinin girmesini yasaklaması ve Manta'daki Amerikan üssünü kapatmasının ardından bu tür operasyonlar için Kolombiya ile görüşmeye başlamıştı.

Kolombiya'nın ABD ile üs görüşmeleri yapması başta Ekvador ile Venezuela olmak üzere bölge ülkelerinin tepkisini çekmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle