GeriDünya ABD Kobani'yi vurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  93
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Kobani'yi vurdu

ABD Kobani'yi vurdu
refid:27287823 ilişkili resim dosyası

Suriye harekâtının altıncı gününde ABD ve koalisyon güçleri, Kürt bölgesi Kobani’deki IŞİD hedeflerini de ilk kez vurdu. Saldırı, Amerikalı yetkililerden Kobani’ye müdahale etmelerini isteyen HDP Eşbaşkanı Demirtaş’ın Washington’daki temaslarının ardından gerçekleşti.

ABD ve koalisyon güçleri, Suriye'de IŞİD hedeflerine karşı pazartesi sabaha karşı başlattığı operasyonun altıncı gününde, IŞİD'in Kürt bölgesi Kobani'yi kuşatan kuvvetlerini de ilk kez vurdu. Cumartesi sabahı ABD’nin bölgedeki ordusu CENTCOM’un yaptığı açıklamaya göre cuma ve cumartesi boyunca yürütülen saldırılarda savaş uçakları ve insansız hava araçları, Suriye’deki IŞİD hedeflerine yedi ayrı hava harekâtı düzenledi. Ve Suriye’de ülkenin kuzeydoğusunda kalan Haseke’deki bir IŞİD aracı, yine Haseke çevresinde IŞİD güçlerinin kullandığı birçok bina, Kobani ve Halep arasında kalan Manbij’e yakın bir IŞİD komuta merkezi ve örgütün merkez olarak kullandığı Rakka’daki IŞİD unsurları dışında, Kobani sınır geçişinde bir IŞİD binası ile iki zırhlı aracı imha edildi. CENTCOM, Amerikan Hava Kuvvetleri ve Amerikan Donanması’na ait saldırı uçakları dışında, Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait savaş jetlerinin de harekâta katıldığını duyurdu.

DEMİRTAŞ'IN ABD ZİYARETİ SONRASI OPERASYON

ABD’nin, ağır bir IŞİD kuşatması altında kalan ve katliam riski yaşayan Kürt bölgesi Kobani’ye neden şimdiye kadar müdahale etmediği tartışma konusu olmuştu. Amerikalı yetkililer, bu konuda durumu izlediklerini söylemekle yetinirken, Washington’daki ikincisi düzenlenen yıllık Kürt konferansına katılmak üzere ABD’ye gelen HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise Beyaz Saray ve Amerikan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile yürttüğü kapsamlı görüşmelerin ardından ABD’nin harekâta Kobani’yi dahil etmemesinde Türkiye’nin rolü olduğunu savunmuştu. Kentteki temaslarıyla ilgili dün gece bir basın toplantısı düzenleyen Demirtaş, “En azından uluslararası koalisyon gücünün acil olarak Kobani’deki katliam tehlikesine duyarsız kalmaması gerektiğini her yerde belirttik” derken, Amerikalı yetkililerden buna nasıl cevap aldığı sorusuna ise “Cevap pratikte belli olur” demişti. HDP Eşbaşkanı, “ABD’nin Kobani’ye müdahale etmemesinde Türkiye’nin bir rolü olduğunu düşünüyor musunuz” sorusuna ise “Bunu hissediyoruz (Amerikalı yetkililerle) görüşmelerimizde. Bizim yaptığımız çalışmalara karşı bir diplomasi yürütüldüğünü hissediyoruz” diye cevap vermişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle