Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD, Kıbrıs'tan antik para ithaline sınırlama getirdi

  NEW YORK(ANKA)
  18.07.2007 - 13:36 | Son Güncelleme:

  ABD, para koleksiyoncularını üzecek bir karar aldı. Kararla antik madeni paraların Kıbrıs adasından ABD’ye ithaline sınırlamaların getirildiği belirtiliyor. Bunun da, ABD’nin başka bir ülkenin kültürünü korumayı amaçlayan bu türdeki ilk kısıtlama olduğu ifade ediliyor.

  The New York Times gazetesinin haberine göre, Kıbrıs adasından ABD’ye ithal edilecek madeni paralara kısıtlama getirildi. Amerikan gazetesi, bu sınırlamanın Kıbrıs’ın kültürel mirasının korunması konusunda ilk girişim olduğunu belirtti.

  Kıbrıs Rum yönetiminin izni olmaksızın adadan ABD’ye hiçbir madeni paranın ithal edilmeyeceği belirtilen haberde bu kararın ABD ve Kıbrıs Rum Yönetimi arasında var olan bir anlaşmanın uzatılmasına ilişkin mutabakatın bir parçası olduğuna işaret edildi.

  NYT, Güney Kıbrıs yönetiminin, özellikle adanın kuzey kesiminde bulunan kültürel ve arkeolojik yerlerin yağmalanmasını önlemek amacıyla böyle bir anlaşmayı gerekli gördüğünü de yazdı.

  Haberde, bir Amerikan Nümizmatik Birliği yetkilisinin, “Bu tip uygulamalar diğer ülkeleri de özendirecektir ve sonuçları nümizmatik çalışmalarını olumsuz etkileyecektir” yorumuna da yer verildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı