GeriDünya ABD itiraf ett: Evet biz vurduk
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD itiraf ett: Evet biz vurduk

ABD itiraf ett: Evet biz vurduk
refid:10224662 ilişkili resim dosyası

Suriye’nin Irak sınırındaki bir kasabasının pazar günü helikopter saldırısına uğraması ve 8 kişinin ölmesi konusunda önce "İlgimiz yok" diyen ABD ordusu dün ağız değiştirdi ve "Biz vurduk" dedi.

"Bu bir suç ve terör eylemidir" diyen Suriye’de ise iktidara yakın gazeteler, olayın savaş suçu olduğunu yazdı. ABD’ye göre saldırıda önemli bir insan kaçakçısı öldürüldü.

Önceki gün Suriye’nin Irak sınırına yakın bir bölgesine yapılan hava saldırısı ABD’li yetkililer tarafından dün doğrulandı. ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili pazar günü gerçekleştirilen saldırıda El Kaide’nin önemli birimlerinin hedef alındığını ve harekatın başarıyla tamamlandığını iddia etti. Saldırıda, yabancı direnişçilerin Irak’a girmesini sağlayan üst düzey El Kaide yetkililerinden Ebu Kadıye’nin öldürüldüğünü savunan Pentagon yetkilisi, böylece yabancı direnişçileri Irak’a götüren şebekenin ağır bir yara aldığını söyledi.

ABD helikopterlerinin, Suriye’nin Irak sınırındaki Ebu Kemal kasabasında yapım aşamasındaki bir sivil binayı bombaladığının duyurulması ve saldırıda 8 kişinin öldüğünün açıklanmasının ardından, Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, olayı "terör eylemi" olarak niteledi. Muallim, "Amerikalılar bunu gündüz vakti, bilinçli bir şekilde yaptı. Kazara olmadı. Bunu bir suç ve terör eylemi olarak görüyoruz" dedi. Suriye resmi basını ise olayı "savaş suçu" diye nitelendirdi.

Savaş suçu

Helikopter saldırısı, Suriye’de büyük tepkilere neden olurken, Suriye’nin Londra Büyükelçisi Sami el Kıyami, operasyonun, uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade ederek, bunun siyasi anlamını bilmediğini ve Amerikalı yetkililerin konuyu aydınlatmalarını beklediklerini söyledi.

Basın da ABD’ye ateş püskürdü. Hükümet yanlısı Teşrin gazetesi, ABD Başkanı George Bush yönetimini sorumlu tuttuğu saldırıyla ilgili haberinde, "Irak’tan gelen Amerikan kuvvetleri soğukkanlılıkla bir cinayet işlemiştir. Irak sınırına 8 kilometre uzaklıktaki sakin bir köyde 8 Suriyeli sivili öldürerek savaş suçu işlemişlerdir" ifadesi yer aldı.

Haberde, "Bu saldırı, Bush yönetiminin aptallığını ve Amerikan kuvvetlerinin Irak ve Afganistan’da işlediği suçlara ışık tutmaktadır. Bush yönetimi, savaş suçlarının hesabını vermelidir" denildi. İktidara yakın El Vatan gazetesinde de "Amerikan terörü Suriye’yi vurdu" başlığı dikkati çekti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle