Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD İran'a saldıracak iddiası

  Hürriyet Haber
  29.05.2008 - 15:34 | Son Güncelleme:

  Görev süresi bu yıl dolan ABD Başkanı George Bush’un, gitmeden İran’a bir hava saldırısı düzenleyeceğine ilişkin iddialar güçleniyor.

  Üstelik saldırı iddialarına bir de “ne zaman” olacağı ve “nerelerin vurulacağı” ayrıntıları da eklenmeye başlandı.
  Adını açıklamayan üst düzey bir Amerikalı yetkili, Bush’un İran’a hava saldırısı emrini Ağustos ayı içinde vereceğini açıkladı.

  Asia Times’dan Muhammed Cohen’e konuşan ve “emekli bir diplomat, eski Dışişleri Bakan Yardımcısı” olarak belirtilen Amerikalı yetkili, Bush yönetiminin hava saldırısı hedefinde de, İran’ın Devrim Muhafızları Karargahının olduğunu söyledi.

  Yetkiliye göre, saldırı Devrim Muhafızlarının elit birliği olan 90 bin kişilik El Kuds birliğinin ana karargahına yapılacak.

  Zeynep Gürcanlı YAZIYOR

  Saldırı hedefleri arasında, Devrim Muhafızlarının, iran’ın güney ve güneybatısında, Irak sınırı yakınlarındaki merkezlerleri de bulunuyor.

  ABD Senatosu geçen yıl Eylül ayında Bush yönetimini “Devrim Muhafızlarının terör örgütleri listesine alınması” için yetki vermiş, ABD de “terör örgütü listesine” koyduğu Devrim Muhafızlarına karşı yaptırımlarına başlamıştı.

  Senatörlere "İran saldırısı" brifingi verilmiş  

  Gulf News’a konuşan Amerikalı kaynağa göre, Bush yönetimi Kongre’deki bazı senatörlere daha şimdiden İran’a yönelik hava saldırısı konusunda brifing vermiş. Saldırı brifingi alanlar arasında, Kalifornia Demokrat Senatörü ve Senato İstihbarat Komitesi üyesi Diane Feinstein ile Indiana’dan Cumhuriyetçi senatör ve Dış İşleri Komisyonu üyesi Richard Lugar’ın da olduğu kaydediliyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı