GeriDünya ABD İran’a saldırı için Gürcistan'ı kullanacak iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD İran’a saldırı için Gürcistan'ı kullanacak iddiası

Amerika’nın İran’a yapılacak olası bir saldırı için Gürcistan topraklarını kullanmak istediği öne sürüldü.

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post, Amerika Birleşik Devletleri’nin, muhtemel bir İran saldırısı için Gürcistan’ı kullanmak istediğini ve bu amaçla nabız yokladığını iddia etti. Haberde benzer taleplerin Azerbaycan için de geçerli olduğu dile getirildi.

Gazetenin, üst düzey Gürcistan Dışişleri yetkililerine dayandırarak verdiği haberde, Amerika’nın, Gürcistan’ın böyle bir operasyonda kendilerine izin verip vermeyeceklerini araştırmaya başladığı dile getirildi ancak hala resmi bir başvurunun yapılmadığının altı çizildi.

Haberde, Gürcistan’ın ise İran’dan gelebilecek bir karşı saldırıdan çekindiği ifade edildi.

"GÜRCİSTAN ABD’YE İZİN VERİRSE RUSYA İLE İLİŞKİLER GERİLİR"

Öte yandan, Gürcistan’ın olası bir operasyonda Amerika’ya izin vermesi halinde, zaten krizde olan Rusya ile Gürcistan ilişkilerinin iyiden iyiye gerilebileceği yorumu yapıldı. İki ülke ilişkilerinde yaşanan sıkıntı, Amerika’da eğitim gören Mikhail Saakashvili’nin 2004 yılında Kadife Devrim ile iktidara gelmesi ile başlamıştı. Amerika’nın desteğini alan Saakashvili ABD’ye olan sempatisiyle tanınıyor.

Azerbaycan ve Gürcistan’ın muhtemel bir İran operasyonunda kullanılacağı yönündeki söylentiler 2004 yılı sonunda Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in üst düzey Pentagon yetkilileri ile görüştüğü yönünde Azeri basınında çıkan haberler üzerine başlamıştı. Ancak gerek Azeri gerekse Gürcü yetkililer söz konusu haberleri yalanlamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle