GeriDünya ABD, Iraklı direnişçiyi Iraklı paralı askere yakalatıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD, Iraklı direnişçiyi Iraklı paralı askere yakalatıyor

Amerikan deniz piyadelerinin Irak'ta direnişçileri yakalamak için Iraklı paralı asker kullandığı bildirildi.

Deniz piyadelerinin, “Irak Özgürlük Muhafızları” adlı gücü Ocak ayında Anbar eyaletinde başlattıkları saldırı öncesinde kurdukları ve muhafızları oluşturan 61 kişinin aylık 400'er dolarlık ücretle üç aylığına kiralandığı belirtildi.

  

Deniz Piyadeleri, Özgürlük Muhafızları'nın geçici Irak anayasasına göre yasak olan özel milis kuvveti olmadığını, tıpkı özel anlaşmayla çalışan Amerikan güvenlik şirketleri gibi bir güvenlik şirketi olduğunu savunuyor.

  

Deniz piyadesi komutanlarından Albay Craig Tucker, “Iraklı özel muhafızların kendileriyle birlikte operasyona katıldığında olağanüstü etkili olduğunu” söyledi.

  

Tucker, “Özellikle Arapçanın lehçe ve şiveleri arasındaki farkları bildikleri için, bir kişinin Suriyeli mi, Ürdünlü mü olduğunu anlıyorlar” dedi.

  

Iraklı Özgürlük Muhafızları'nın lideri ise daha önce hiçbir askeri eğitim almamış 20 yaşındaki Münir Kaptan. Bağdatlı Münir Kaptan, adamlarının bütün ülkedeki Iraklıları korumak için çarpıştığını söylüyor.

  

Münir Kaptan, “Bağdat'ta hayat daha iyi olmaya başladı ve bunun burada, çölde savaşan benim adamlarım sayesinde olduğunu düşünüyorum” dedi.

  

Iraklı muhafızlar, özellikle camilerin güvenlik kontrollerinin yapılması gibi hassas operasyonlarda kullanılıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle