GeriDünya ABD Irak’ta silahlı isyan çıkaracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Irak’ta silahlı isyan çıkaracak

İngiliz The Observer gazetesi, ABD'nin Irak'a gizli saldırı planını, bu ülkenin dört bir yanına dağılmış Saddam karşıtı güçlere silahlı destek vermek ve böylece Saddam'ın yönetimden düşürülmesini sağlamak üzerine kurduğunu iddia etti.

Başkan George Bush'un, birkaç ay içinde başlaması beklenen operasyon için gerekli bütün hazırlığın yapılması konusunda CIA ve Savunma Bakanlığı yetkililerine talimat verdiğini de öne süren The Observer, İngiltere Başbakanı Tony Blair ve diğer Avrupa liderlerinin plana karşı çıktıklarını yineledi.

Habere göre Amerikan bombardıman uçakları stratejik hedeflere saldırılar düzenlerken, karada ise Amerikan askeri kuzey ve güneydeki Saddam karşıtı güçleri düzenli bir ayaklanmaya sevk edecek.

Planlama ve hazırlığın Florida Tampa'da General Tommy Franks tarafından yapıldığını, hazırlık aşamasının diğer anahtar isminin ise CIA eski direktörü James Woolsey olarak tahmin edildiğini belirten The Observer, bu ismin 11 Eylül sonrasında Londra'daki Saddam karşıtı gruplarla görüşmeler yapmak üzere İngiltere'ye gönderilme nedeninin de bu hazırlık olduğunu öne sürdü. Gazete Woolsey'in, Irak'taki muhalif grupların ayaklanmasına ön hazırlık olarak, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz tarafından Londra'ya gönderildiğini yazdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle