GeriDünya ABD Irak ordusunu eğitmeye devam ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Irak ordusunu eğitmeye devam ediyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) askerlerinin, Irak ordusuna Enbar'daki El-Esed Hava Üssü'nde eğitim vermeye devam ettiği bildirildi. Eğitilen askerlerin, Enbar'da, terör örgütü IŞİD'e karşı savaşacakları kaydedildi.

ABD Bağdat Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Irak Kara Kuvvetleri'nin güçlendirilmesi için verilen eğitimde, Iraklı askerlere, "atış", "cephe içi iletişim" ve "küçük bölüklerde çatışma taktikleri" gibi dersler veriliyor.

Büyükelçilik açıklamasında, Enbar'daki askeri üste aşiret mensubu gönüllülere uzman askerler tarafından eğitim verildiği aktarılarak, "Irak ordusunun kuruluş günü olan 6 Ocak'ta 200 aşiret mensubu gönüllü asker, mezuniyet sertifikasını aldı. Her türlü askeri donanıma sahip ve Federal Irak hükümeti tarafından maaşları ödenen mezun askerler, teröre karşı savaşta Enbar'daki güvenlik güçlerinin saflarındaki yerlerini alacak" denildi.

Musul başta olmak üzere ülkenin bazı topraklarında varlığını sürdüren IŞİD terör örgütüne karşı ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait uçakların hava desteğinde bulunduğu anımsatılan açıklamada, buna ek olarak askeri malzeme, mühimmat ve istihbarat paylaşımı konularındaki yardımları sürdüğü ifade edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle