GeriDünya ABD, İngilizleri Ruslara satmış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD, İngilizleri Ruslara satmış

ABD, İngilizleri Ruslara satmış
refid:16947525 ilişkili resim dosyası

ABD’nin Rusları yeni Nükleer Silahların İndirimi Anlaşması’na (START) ikna etmek için en yakın müttefiki İngilizlere ait nükleer sırları Moskova’ya verdiği öne sürüldü. ABD Dışişleri Clinton, dün Kongre’nin onayladığı START anlaşması belgesini, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile takas etti.

WIKILEAKS belgelerini sızdıran gazeteler, son günlerde nükleer pazarlıklar ve anlaşmalara odaklanmış durumda. İngiliz The Telegraph Gazetesi, dün de ABD ile Rusya arasında yapılan yeni START diye anılan Nükleer Silahların İndirimi Anlaşması ile belge yayınladı.

Her şey yeni anlaşma için

Yeni START anlaşması Obama Yönetimi’nin belli başlı dış politika hedefleri arasında yer alıyordu. WikiLeaks’e sızan Amerikan kriptolarına göre, Washington, Rusya’yı ikna edebilmek için epey uğraştı. Ruslar, ABD’den İngilizlerin nükleer başlıkları konusunda ayrıntılı bilgi istedi. Bunun üzerine ABD, 2009 yılında bu
/images/100/0x0/55ea8cedf018fbb8f88752d1
konuda İngilizlerin onayını almak için lobi yaptı. Ancak İngilizler itiraz etti. ABD, buna rağmen İngilizlere verdiği Trident füzelerinin seri numaralarını Moskova’ya teslim etmeyi kabul etti. İngiliz Profesör Malcolm Chalmers, “İngiltere elinde ne kadar füze olduğunu açıklamıştı. Ancak Rusya’nın bunu doğrulayacak imkanı yoktu. Şimdi bu bilgi bu açıdan önemli” dedi. Jane’s Stratejik Silah Sistemleri’nden Duncan Lennox, “İngiltere’nin söylenenden fazla füzesi olup olmadığını anlayacaklar, bu kodlar bu açıdan işe yarar” dedi.

Teftişe açmıyor

ABD ve Rusya, birbirlerinin nükleer silah depolarının karşılıklı teftiş edilmesine izin veriyor. Daha az bir silah kapasitesi olan İngiltere ise bu konuda net bir görüntü vermemek için teftişe açık değil. Dışişleri Bakanı William Hague geçen yıl 160 kadar operasyonel savaş başlıkları olduğunu, ancak füze sayısını söylememişti.

Anlaşma yürürlüğe girdi

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün nükleer silahların indirimi antlaşması START’ın iki ülke yasama meclislerince onaylanan belgelerini takas ederek antlaşmayı resmen yürürlüğe koydu. Böylece iki ülkenin 1550’den fazla nükleer savaş başlığına sahip olamayacağı resmi kayda bağlandı. Önceki anlaşma, Soğuk Savaş’ın rakipleri ABD ile Rusya’yı 2200’er nükleer başlıkla sınırlıyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle