GeriDünya ABD hükümeti ile teknoloji firmaları anlaştı: IŞİD'le mücadelede yeni adım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD hükümeti ile teknoloji firmaları anlaştı: IŞİD'le mücadelede yeni adım

ABD hükümeti ile teknoloji firmaları anlaştı: IŞİD'le mücadelede yeni adım

ABD hükümeti ile Silikon Vadisi'nin önde gelen bilişim firmaları, terör örgütü IŞİD'in sosyal medyadaki yazışmalarını yakından takip etme konusunda anlaştı.

ABD Adalet Bakanlığı'nda dün gerçekleşen toplantıya Apple, Facebook, Twitter, Snapchat, MTV ve Buzzfeed gibi önemli firmaların üst düzey temsilcilerinin yanı sıra hükümetin ilgili kurumlarından çok sayıda yetkili katıldı.     

Ulusal Terörle Mücadele Merkezi Direktörü Nick Rasmussen'in de yer aldığı toplantıda ana gündem maddesinin, IŞİD'in sosyal medya araçlarını kullanarak kendine yeni "elemanlar" bulma yöntemlerinin önüne geçebilmek olduğu kaydedildi. Bunun için IŞİD militanlarının sosyal medyadaki yazışmalarının açığa çıkarılması ve ilgililere bildirilmesi hususunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.     

ABD medyasında yer alan haberlere göre, toplantıya çok sayıda teknoloji firmasının yanı sıra ilgili hükümet kurumlarından yetkililerin de katılmış olması, IŞİD'le mücadelede yazışmaların takibi konusunda bir uzlaşmaya varıldığını gösteriyor.     

Geçen haftalarda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Los Angeles'a giderek söz konusu bilişim firmalarının temsilcileri ile görüşmüştü.     

Hükümet yetkilileri ile sosyal medya şirketleri arasındaki görüşmeler ocak ayı boyunca devam etmiş, bu ay başında Twitter 125 bin IŞİD bağlantılı hesabı kapattığını açıklamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle