GeriDünya ABD, Horasan’ı da vurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD, Horasan’ı da vurdu

ABD, Horasan’ı da vurdu

ABD, Suriye'de düzenlediği hava saldırısında IŞİD ile birlikte El Kaide uzantılı Horasan Grup’u da vurdu. ABD’ye ve Batı’ya yönelik eylem hazırlığında olan ve uzun süre adı basından gizlenen grup, Amerikan yetkilileri tarafından ilk kez iki hafta önce duyurulmuştu. IŞİD’e yönelik 14 saldırıya katılan beş Arap ülkesi ise dün sabaha karşı sekiz kez vurulan Horasan saldırısına katılmadı. Öte yandan Obama'nın 2009'dan beri bombaladığı yedinci ülke olan Suriye operasyonunu Şam Yönetimi'ne önceden haber verdiği öğrenilirken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gelişmeleri ilk saatler New York’taki Peninsula Otel’in lobisinde basından takip etti.

ABD Yönetimi, 8 Ağustos’ta Irak’ta başlattığı ve şimdiye kadar Irak sınırları içinde 194 hava saldırısı düzenlediği IŞİD’e karşı mücadeleyi beklenildiği gibi 23 Eylül sabaha karşı itibariyla Suriye’ye de taşıdı. ABD ve beş Arap ülkesinin destek verdiği operasyonda, dört farklı kentte IŞİD’e ait 14 hedef vuruldu. ABD, ayrıca IŞİD dışında Suriye’nin Halep bölgesi civarında örgütlenen ve amacı ABD’ye yönelik terör saldırıları düzenlemek olan El Kaide bağlantılı Horasan Grubu adlı çok gizli bir gruba yönelik de sekiz saldırı düzenledi. Böylece Suriye, Başkan Obama’nın göreve geldiği 2009’dan beri Pakistan, Afganistan, Yemen, Somali, Libya ve Irak’tan sonra bombaladığı yedinci ülke oldu. Washington, operasyonu Şam Yönetimi’ne önceden bildirirken, Bileşmiş Milletler toplantıları için New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yediği, pazartesi yerel saat ile saat 22.15’te sona eren yemeğin ardından gelişmeleri basından takip etti. Çavuşoğlu, yemek çıkışında daha erken olduğunu belirtip saldırıyla ilgili yorum yapmaktan da kaçındı.

KARAR CENTCOM’UN
Pentagon Sözcüsü Tuğamiral John Kirby, Suriye’ye saldırı kararının ABD Başkanı Barack Obama’nın verdiği yetkiye dayanarak Irak’taki askeri harekâtı da yöneten ABD’nin bölgeden sorumlu ordusu Merkez Komutanlığı CENTCOM tarafından pazartesi günü alındığını açıkladı. Saldırının duyulduğu ilk saatlerde, ABD’ye operasyonda eşlik eden ülkelerden bir açıklama gelmedi. Ancak Ürdün’ün operasyonda rol aldığını resmen duyurmasının ardından CENTOM da, Ürdün ile birlikte Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn olmak üzere beş Arap ülkesinin Suriye harekâtında aktif rol üstlendiğini açıkladı. Bu ülkelerin operasyona hangi ölçüde destek verdiği, hangi ülkelerin savaş uçağı, hangi ülkelerin üs sağladığı belirtilmedi.

DÖRT KENT VURULDU
CENTCOM’dan yapılan açıklamaya göre, operasyonda IŞİD’in Suriye’nin doğusunda, Irak sınırında kalan merkezleri hedef alındı. Ülkenin batısına kaydırdığı hava savunma sistemi nedeniyle Suriye rejiminin de kontrolünün olmadığı bölgedeki saldırılar, IŞİD’in Mayıs 2013’te ele geçirdiği, merkez olarak kullandığı Rakka, kuzeydoğuda Türkiye sınırına yakın Haseke, Haseke’nin güneyindeki Deyrazor ve tam Irak sınırında bulunan Deyrazor’un altındaki Ebu Kemal’de gerçekleşti.

İNCİRLİK ROL OYNAMADI
IŞİD’e ait karargâh, eğitim alanları, depolar, komuta tesisleri, finans merkezleri, kamyonlar ve zırhlı araçların hedef alındığı, 14 saldırıda hem akıllı bomba Tomahawk’lar hem de savaş uçakları ve insansız hava araçları kullanıldı. Kızıldeniz ve Basra Körfezi’nin kuzeyindeki uluslararası sularda konuşlu Amerikan savaş gemileri USS Arleigh Burke ve USS Philippine Sea’den 47 Tomahawk fırlatıldı. Ayrıca silahlı insansız hava araçları dışında hem Amerikan Hava Kuvvetleri hem de Amerikan Donanması ve Amerikan Deniz Komandoları’na ait savaş uçakları operasyonda aktif rol üstlendi. CENTOM, bütün uçakların CENTCOM bölgesinde konuşlu olduklarını duyurdu. Böylece ABD’nin Avrupa Ordusu EUCOM’un bölgesinde kalan İncirlik Üssü’nün harekâtta rol oynamadığını da teyit etti.

HORASAN GRUBU DA VURULDU
Suriye’deki Amerikan saldırısının başka bir önemli boyutu da ABD ve Batı ülkelerine yönelik eylem hazırlığı içinde olduğu belirlenen El Kaide bağlantılı Horasan Grubu’nun da ilk kez dün gece hedef alınmasıydı. Suriye’ye Afganistan’dan gönderilen ve El Kaide’nin Suriye uzantısı El Nusra’nın altında faaliyet gösteren Horasan Grubu’nun adı Amerikalı yetkililerce ilk kez iki hafta önce açıklanmıştı. Daha öncesinde ise grubun öne çıkarılmaması için adı sır gibi saklanıyordu. Ancak Amerikan istihbarat kaynakları, spesifik olarak ABD ve Batı hedeflerine yönelik bir saldırı planlamak için kurulan örgütün Amerika için doğrudan tehdit olduğunu önce Amerikan Kongre üyelerine bildirdi. Grubun ismi de dışarıya Kongre’den sızdı. CENTCOM, Horasan Grubu’na ait Batı Halep’teki eğitim kampları, patlayıcı ve cephanelik üretim tesisleri, bir iletişim binası ve komuta merkezine yönelik sekiz saldırı düzenlendiğini duyurdu.

CENTCOM, Arap ülkelerinin Horasan Grubu’na yönelik saldırıya katılmadığının ise özellikle altını çizdi. Horasan Grubu harekâtında sadece ABD’ye ait unsurların kullanıldığı açıklandı.

HALEN BİR İSİM YOK
Bu arada Amerikan Yönetimi, operasyona isim vermeme kararını da devam ettirdi. Amerikan halkının Irak’ta başlayan ve şimdi Suriye’ye de sıçrayan askeri harekâtın Irak ve Afganistan’daki gibi yeni bir savaş olduğunu düşünmemesi için bir isim verilmediği yorumları yapıldı. ABD, Suriye hedeflerine en son 1983’te bir askeri operasyon düzenlemişti.

Öte yandan, Suriye’yi vururken CENTCOM IŞİD’e yönelik Irak’taki harekâtı da devam ettirdi. Ve dün Irak’ta dört yeni IŞİD hedefi de imha edildi. Kerkük’ün güneybatısında IŞİD’e ait iki Humvee araç, bir zırhlı araç ve bir cephenin yok edildiği operasyonla, Irak’ta IŞİD’e yönelik gerçekleşen hava saldırıları 194’e ulaştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle