Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD: Hiçbir istihbarat mükemmel değildir

  Hürriyet Haber
  08.10.2008 - 10:47 | Son Güncelleme:

  Söze “Türkiye ile, istihbarat paylaşımının da içinde bulunduğu pek çok konuda mükemmel işbirliğimiz var” diyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü McCormack’ın bir sonraki cümlesi her şeyi özetler nitelikteydi; “unutmayın ki, hiçbir istihbarat mükemmel değildir…”

  İŞTE SALDIRIYA UĞRAYAN AKTÜTÜN KARAKOLU 

  ABD Dışişleri Bakanlığı koridorlarında en çok konuşulan konu kesinlikle ülkenin içine girdiği ekonomik kriz.

  Zeynep Gürcanlı YAZIYOR  Ama Bakanlıktaki hemen hemen tüm Amerikalı diplomatlar, hafta sonunda Aktütün Karakoluna yönelik PKK terörist saldırısından da, bunun Türkiye’de yarattığı büyük infialden de haberdar.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı William Burns’e, Aktütün’e, “ABD ile istihbarat paylaşımına rağmen”, çok sayıda PKK’lının, üstelik sınırı geçip saldırdığını söyleyip, Washington’un müttefikine istihabarat desteğinin sürüp sürmediğini sorduğumda, salonda bulunan tüm Amerikalı diplomatlar, yanıtı diğer sorulan sorulara oranla daha dikkatle dinlediler.

  Nitekim, Burns’le toplantı bittikten sonra yanıma gelen ondan fazla Amerikalı diplomat, “iyi soruydu” derken, olaydan haberdar olmayan iki kişi de “hafta sonunda Türkiye’de tam olarak ne olduğunu” öğrenmek istedi.

  Amerikalı diplomatların olaydan bu kadar haberdar olmalarında kesinlikle Amerikan basınının saldırıya gösterdiği ilgi de etkili olmuş;

  ABD’nin üç ulusal gazetesinde, daha çok tabloid formatındaki USA Today gazetesinde bile, -ki bu gazete tüm haberleri birkaç satırla vermekle ünlü- saldırıya, cenazelere ve Türk ordusunun Irak’taki PKK varlığına yönelik hava operasyonuna son üç gündür, hergün yaklaşık çeyrek sayfa yer ayrılıyor. http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/abd_banner.gif

  İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA

  Amerikalılar sadece saldırıyı değil, saldırı sonrasında Türk kamuoyunda oluşan infiali de kesinlikle farkında.

  Nitekim, kısa bir sohbet yapma fırsatı bulduğum ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack’ın bu konudaki sözleri adeta “itiraf” gibi;

  Saldırının Türkiye’de yarattığı tepkiden bahsettiğimde McCormack’ın ilk tepkisi, “biz PKK’yı kesinlikle terörist bir örgüt olarak görüyoruz ve PKK’yla mücadelede Türkiye’nin yanında durmayı sürdürüyoruz” oldu.

  Ancak bir sonraki cümlesi, aslında dünyanın “süper gücünün”, eğer iyimser bakarsanız “çaresizliğini”, kötümser bakarsanız ise “ilgisizliğini” anlatır nitelikteydi.

  Söze “Türkiye ile, istihbarat paylaşımının da içinde bulunduğu pek çok konuda mükemmel işbirliğimiz var” diyen McCormack’ın bir sonraki cümlesi her şeyi özetler nitelikteydi;

  “unutmayın ki, hiçbir istihbarat mükemmel değildir…”
  Ne dersiniz?
  “Çaresizlik” mi bu, yoksa “ilgisizlik” mi?
  Ben karar veremedim…

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı