Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD Genelkurmay Başkanı Ortadoğu'ya geliyor

  Derleme: hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  12.02.2011 - 11:03 | Son Güncelleme:

  Mısır’da dün akşam Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in görevinden istifa edip yönetimi Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’ne bırakmasının hemen ardından bugün ABD Genelkurmay Başkanı Amiral Mike Mullen temaslarda bulunmak için bölgeye geliyor. Mullen, ABD’nin iki önemli müttefiki ve Mısır'ın komşuları Ürdün ve İsrail’i ziyaret edecek.

  Mullen’ın ilk durağı yarın Ürdün olacak. Başkent Amman’da başta Kral Abdullah olmak üzere üst düzey Ürdünlü yetkililerle görüşecek olan Mullen, ardından Tel Aviv’e gidecek.

   

  Mullen burada da İsrailli mevkidaşı General Gabi Aşkenazi’nin yanı sıra Başbakan Benjamin Netanyahu ve Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile bir araya gelecek.

   

  İsrail ise Mısır’da Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin ardından İsrail karşıtı bir hükümet kurulma ihtimalinden endişe duyuyor.

   

  İsrail’le Mısır arasındaki dört savaştan sonra 1979’da imzalanan barış anlaşması o günden bu yana geçerliliğini korumuştu. Dün Mübarek’in istifasının ardından Netanyahu’dan gelen ilk açıklamada Kahire’de kurulacak yeni hükümetin İsrail-Mısır arasındaki barış anlaşmasını sürdürmeleri gerektiği ifade edildi.

   

  Ürdün, ABD'nin Arap dünyasındaki en büyük ortağı. Hem terörle mücadele girişimlerinde hem de Ortadoğu barış sürecinde Ürdün çok önemli bir rol oynuyor.

   

  Geçtiğimiz günlerde Tunus ve Mısır'ın ardından Ürdün'de halkın gösteriler düzenlemesi Amman hükümetini tedirgin etti. Ayrıca Ürdün Mısır'la birlikte İsrail'le barış anlaşması olan ikinci Arap ülkesi.

   

  MISIR'A GİTMEYECEK

  Bu arada Mullen’ın programında Mısır bulunmadığı bildirildi. Mısır ABD'nin bölgedeki en büyük askeri müttefiklerinden biri. Mısır İsrail’in ardından  ABD’den en fazla yardım alan ikinci ülke. Eldeki son rakamlara göre her yıl ABD’den Mısır’a 1.6 milyar dolarlık kaynak aktarılıyor. Bu yardımın çok büyük bir kısmı askeri harcamalara ve güvenlik harcamalarına gidiyor.

   

  Hatta Aralık ayının sonlarında Mısır'da halk ayaklanmaları başladığında Mısır Genelkurmay Başkanı Washington'da temaslarda bulunuyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı