GeriDünya ABD füze kalkanı projesinde başarı sağladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD füze kalkanı projesinde başarı sağladı

ABD Füze denemesinde tam isabet kaydederek 100 milyon dolarlık füze kalkanı testinde başarı sağladı. Füze kalkanı projesi bütün itirazlara rağmen bu konuda israr eden Bush yönetiminin elini güçlendirdi

ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin gerçekleştirmeye çalıştığı füze kalkanı projesi açısından büyük önem taşıyan füze denemesi, başarıyla sonuçlandı.

ABD'nin Pasifik Okyanusu kıyısındaki California eyaletinde bulunanVandenberg üssünden, okyanusa doğru fırlatılan Minuteman-2 tipi denemefüzesi, 7 bin kilometre batıdaki Marshall adalarından atılan bir enterseptör (vurucu) füze tarafından havada vuruldu.

Deneyde önce TSİ 05.40'da, düşman balistik füzesini temsilen Minuteman füzesi, California'dan batı yönünde fırlatıldı. Bundan tam 21 dakika 34 saniye sonra ise savunma füzesi Marshall adalarındaki Kwajalein mercan adasından, Minuteman füzesini atmosferin üstkatmanlarında vurması için atıldı.

Deneyi Pentagon'da izleyen gazeteciler, iki füzenin buluşma anında, ekranda şiddetli bir parlaklık gördüler. Pentagon yetkilileri,denemenin tamamen planlandığı şekilde gerçekleştiğini belirttiler. TSİ06.09'da gerçekleşen denemede, füzelerin havada buluşması, deniz seviyesinin 250 kilometre yukarısında meydana geldi. 

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon yetkilileri, deneyin başarıyla sonuçlanmasını ''tam isabet'' sözüyle duyurdular. Deney ABD'ye 100 milyon dolara (yaklaşık 135 trilyon TL) maloldu.

ABD'de son iki yılda füze kalkanı projesine hazırlık çerçevesinde daha önceden yapılan üç denemenin ikisi başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bugün yapılan denemede ise başarı sağlanmasının ardından, Bush yönetiminin, ABD'ye yönelebilecek balistik füzelere karşı korunma amacıyla oluşturmayı planladığı füze kalkanı projesinin hız kazanması bekleniyor.

ABD, Rusya, Çin ve bazı Avrupalı müttefiklerinin itirazına rağmen,füze kalkanı projesini, İran, Irak ve Kuzey Kore gibi ülkelerden gelebilecek balistik füze tehdidine karşı gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

 GREENPEACE DENEMEYİ ENGELLEMEK İSTEDİ

Yeşil Barış (Greenpeace) örgütünün, ABD'nin Pasifik Okyanusu'nda yaptığı füze denemesini engellemek amacıyla eylem yaptığı bildirildi.

 Greenpeace'ten yapılan açıklamada, iki üyelerinin bu amaçla ABD'nin Pasifik Okyanusu kıyısındaki California eyaletinde bulunan Vandenberg üssünün güvenlik bölgesine yüzerek girdikleri ve füzenin fırlatıldığı rampanın yakınlarında bulunan plaja çıktıkları, bu kişilerin daha sonra güvenlik birimleri tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

 Örgütün açıklamasında, ''Yıldız savaşlarını durdurun'' yazanpankartlar taşıyan diğer üyelerinin de yine yüzerek yasak bölgeye girdikleri kaydedildi. ABD Başkanı George Bush yönetiminin gerçekleştirmeye çalıştığı füze kalkanı projesi açısından büyük önem taşıyan füze denemesi, başarıyla sonuçlanmıştı. 

 RUSYA KINADI

    Rusya, ABD'nin Pasifik Okyanusu'nda yaptığı füze savunma denemesini kınayarak, bu denemenin 1972 tarihli Anti Balistik Füze Anlaşması (ABM) ve silahsızlanmaya ilişkin uluslararası düzeni tehdit ettiğini bildirdi.

 Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Itar-Tass tarafından duyurulan açıklamasında, bu sabaha karşı yapılan denemenin, nükleer silahsızlanma, nükleer silahların yayılmasını önleme ve ABM anlaşmasını tehdit eden yeni bir adım olduğunu kaydetti.

 Sözcü, ''Rusya'nın, ABM anlaşmasını sürdürme ve güçlendirmenin hayati önemde olduğuna ilişkin tavrını koruduğunu ve bu köşetaşı niteliğindeki anlaşmadaki yükümlülüklerine tamamen uygun olarak bütün sorunları görüşmeye de hazır olduğunu'' kaydetti. 

 ABD bu sabah, füze kalkanı projesi açısından büyük önem taşıyan 4'üncü füze savunma denemesinin başarıyla sonuçlandığını açıklamıştı.

 ABD'nin Pasifik Okyanusu kıyısındaki California eyaletinde bulunanVandenberg üssünden, okyanusa doğru fırlatılan nuteman-2 tipi denemefüzesi, 7 bin kilometre batıdaki Marshall adalarından atılan bir başkafüze tarafından havada vurulmuştu.

 Son iki yılda füze kalkanı projesine hazırlık çerçevesinde daha önceden yapılan üç denemenin ikisi başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

 Washington, ABD, Rusya, Çin ve bazı Avrupalı müttefiklerinin ABM'ye aykırı olduğu ve yeni bir silahlanma yarışını başlatabileceği gerekçesiyle karşı çıktığı füze kalkanı projesini, İran, Irak ve KuzeyKore gibi ülkelerden gelebilecek balistik füze tehdidine karşı kullanmak istediğini kaydediyor.

 ABD'nin Rusya ile 1972'de imzaladığı ABM anlaşması, balistik füzelere karşı ulusal çapta savunmayı yasaklıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle