GeriDünya ABD: Esad makul sürede ayrılmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD: Esad makul sürede ayrılmalı

ABD: Esad makul sürede ayrılmalı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın aniden iktidarı terk etmesi yerine, “düzenli bir geçiş süreci”nin parçası olarak makul bir süre zarfında görevi bırakması gerektiğini söyledi.

Amerikan yayın kuruluşu CNN’in sorularını yanıtlayan John Kerry, ABD’nin daha önce Esad’ın derhal görevi bırakması gerektiğine dair görüşünden vazgeçtiklerini ifade etti. Kerry, “Bir zaman koalisyonun tümü (Esad’ın) görevi derhal bırakması gerektiğini söylüyordu. Bu, uzun zaman önceki orijinal ifadeydi. Zaman içinde biz bunu değiştirdik. Bunun işleyemeyeceğini söyledik. Düzenli, kontrollü bir geçiş sürecine ihtiyaç olduğunu dile getirdik. Bu şekilde intikam saldırısı, can kaybı endişeniz olmaz. Boşluk olmaz, içe dönük patlamalar olmaz. Bunlar meşru kaygılardır. Bu yüzden devlet hizmetlerinden geriye her ne kaldıysa, dürüstçe söylemek gerekirse fazla bir şey de kalmadı, bunların etkili ve sürdürülebilir bir şekilde sunulması mümkün olur. Yıllar önceki Irak’ın durumundan farklı olarak üzerine inşa edebileceğiniz bir şeyler olacaktır” diye konuştu.

‘BİZİM İÇİN FIRSAT’

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rusya lideri Vladimir Putin’in Suriye’ye müdahalesini de ABD için muhtemel bir fırsat olarak niteledi. Kerry, “Eğer (Putin) Esad, İran ve Hizbullah ile yan yana durursa, bölgedeki Sünni ülkelerle çok ciddi sorunlar yaşayacak. Bu da onun Sünni cihatçıların hedefi olabileceği anlamına geliyor. Bu bizim için Suriye meselesinin gerçekte nasıl çözülebileceğine dair soruda ısrar etmemiz için bir fırsat. Ve sonuç olarak Sünnileri siyasi çözüme, anlaşmaya katmadan bunu çözemezsiniz. Bu da bir tür geçiş, bir tür zamanlama olacağı anlamına geliyor. Çünkü Esad orada olduğu sürece, basitçe barış yapamazsınız” dedi.   


Yorumları Göster
Yorumları Gizle