GeriDünya ABD Ercan'ı uluslararası uçuşa açmak için çalışıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Ercan'ı uluslararası uçuşa açmak için çalışıyor

ABD Yönetimi, 24 Nisan’da ‘hayır’ diyen Rumlar’ı yeni bir referanduma zorlamak için, KKTC ile ‘de facto’ ilişkilerini aşamalı olarak artırmayı planlıyor. Edinilen bilgilere göre, Washington, ambargolar mağduru KKTC’yi maddi açıdan rahatlatmak ve izolasyona son vermek amacıyla, öncelikle Ercan Havalimanı’nın uluslararası uçuşlara açılması üzerinde çalışıyor.

ABD, her attığı adımda AB yetkilileri ile koordineli bir şeklide hareket etmeyi planlarken, Ercan Havalimanı’nın açılmasına çok önem veriyor. ABD Yönetimi kendi içinde halen konuyu gözden geçirirken düşünülen adımlar arasında, KKTC’de daimi ancak diplomatik akreditasyonu olmayan bir temsilcilik açmak, referandum öncesinde ve her iki tarafta da ‘evet oyu’ karşılığında vaad edilen maddi destek yardımının tümünü ya da bir bölümünü Türk tarafına aktarmak geliyor.

Beyaz Saray Yönetimi, 1984’te, Washington’da bir KKTC Temsilciliği’nin açılmasına izin vermişti. ABD yetkilileri de, Washington’daki KKTC temsilcileriyle 1984’ten beri sürekli olarak görüşüyorlar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle