GeriDünya 'İsteyen istediğini izleyebilmeli'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'İsteyen istediğini izleyebilmeli'

'İsteyen istediğini izleyebilmeli'

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Adana’da ABD’nin finansal desteğiyle yaptırılan okulun açılış törenine katılıp gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Digiturk platformundan bazı kanalların çıkarılmasıyla ve Türkiye’deki basın özgürlüğüne ilişkin soruya cevap veren John Bass, “İnsanların istediği kanalları, istedikleri şekilde, istedikleri konuları takip edebilmelerinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bu özellikle seçim öncesi çok önemli. O yüzden bir demokratik ülkede, bu ABD olabilir, Türkiye olabilir, vatandaşlara sunulan opsiyonların azaltılması söz konusu olduğu zaman bu bize endişe verir” dedi. 

ABD DIŞİŞLERİ: MEDYAYA YASAKLARDAN ENDİŞELİYİZ

ABD Dışişleri Sözcüsü John Kirby, Türkiye’deki seçimler öncesi muhaliflere yönelik baskı nedeniyle endişeli olup olmadıkları yönündeki bir soruyu şöyle cevapladı: “Daha önce söylediğim gibi özellikle bazı medya ve TV kanallarına yönelik yasak haberlerini gördük. Medya kurumlarına yönelik hükümeti eleştirmelerinden ve terörist propaganda yaydıkları gerekçesiyle yapılan suçlamalardan doğan soruşturma sayılarının artmasından endişeliyiz. Yasal sorguların ifade özgürlüğünü frenlemek için agresif şekilde kullanılmasından da endişeliyiz. Türkiye’yi, medya özgürlüklerine saygı duymaya ve Türk Anayasası’nda korunan haklara saygı göstermeye çağırıyoruz. Ve kesinlikle özgür, adil, güvenilir seçimler istiyoruz.”