GeriDünya ABD: El Zerkavi Irak'tan önce Türkiye'ye karşı çalıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD: El Zerkavi Irak'tan önce Türkiye'ye karşı çalıştı

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, Irak'ta isyancılara liderlik eden Ebu Musab El Zerkavi'nin, Irak Savaşı'ndan önce Türkiye, Fransa, İngiltere ve Gürcistan'da dünya çapında terörist operasyonlarını organize ettiğini söyledi.

Wolfowitz, ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi'nde, Amerikan ordusunun Afganistan ve Irak'ta istikrarı sağlamaya yönelik çabaları hakkında ifade verdi.

  

Paul Wolfowitz, “Zerkavi, Afganistan'da Usame bin Ladin ile müttefikti ve Afganistan'daki eğitim kamplarını idare ediyordu. Biz Irak Savaşı'na girmeden önce Fransa, İngiltere, Türkiye ve Gürcistan'da, dünya çapındaki terörist operasyonları organize ediyordu” diye konuştu.

  

Şu anda en büyük hedefi Irak olan Zerkavi'yi, “ABD'nin en büyük düşmanlarından biri” olarak nitelendiren Wolfowitz, Suudi asıllı terörist Usame bin Ladin'in de şu sırada dikkatini Irak'a odakladığını kaydetti.

  

Wolfowitz, Irak Savaşı'nı kazanmanın, Bin Ladin'e büyük bir darbe olacağını belirtti ve her savaşın korkunç olduğunu, trajik bir bedeli bulunduğunu söyledi.

 

ZAYIFLATILMIŞ DÜŞMAN VE ÖZELEŞTİRİ

 

Paul Wolfowitz, buna karşın, “zayıflatılmış düşmanı” savaş alanında bırakmamanın önemli olduğu dersini ABD'nin tarihten çıkarabileceğini belirtti ve dağılan Sovyetler Birliği Afganistan'dan çekildiği zaman ABD'nin bu bölgedeki karışıklığı görmezden gelmesinin, 11 Eylül saldırılarına zemin yarattığını savundu. Wolfowitz, “Bu kez Irak'ta onlara aynı fırsatı vermemeliyiz” dedi.

  

ABD Savunma Bakan Yardımcısı konuşmasında, Irak'ta bulunan 150 bin Amerikan askerinden 15 bininin yakında ABD'ye geri döneceğini, ancak 135 bin askerin Irak'ta kalmayı sürdüreceğini de kaydetti.

  

Wolfowitz, Amerikan askerlerinin öncelikli hedefinin, kongreden istenen 80 milyar dolarlık ek bütçeyi, Irak güvenlik güçlerinin eğitimine kullanmaya odaklandığını da söyledi.  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle