GeriDünya ABD Dışişleri: Türkiye'nin hislerini anlıyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Dışişleri: Türkiye'nin hislerini anlıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, PKK saldırılarında 50 kişinin hayatını kaybettiğini vurgulayarak bu nedenle Türk halkının ne hissettiğini anladıklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın toplantısında bir gazetecinin “Türk helikopterleri, Irak sınırında bulunan Kürt topraklarını bombaladı ve Türkiye bugün Irak'ın halen elinden geleni yapmadığı ve istediği PKK'lıların teslim edilmemesi konusunda şikayetçi. Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili Türkiye ve Irak ile yakın bir zamanda görüştü mü ya da son zamanlarda böyle bir çabası oldu mu?” sorusu üzerine, yeni bir gelişme olmadığını söyledi. Sözcü McCormack, şöyle dedi:
“Dışişleri Bakanı son olarak geçen gün Irak Başbakan Yardımcısı Bahram Salih ile yaptığı görüşme sırasında Iraklı temsilcilerle bir araya geldi. Bakan, başka telefon almadı. Ancak Ankara'da Irak ile Türkiye arasında devam etmekte olan görüşmelerde temsilcilerimiz hazır bulunuyor. Bağdat Büyükelçiliği'nin Politik Askeri Danışmanı Marcie Ries, bu görüşmeler için Ankara'da bulunuyor.Bu görüşmeler sırasında Bağdat Büyükelçiliği'nden bir temsilci daha belki MNFI (ABD öncülüğündeki Irak'taki Çok Uluslu Güç) bu görüşmelerde hazır bulunacak. Belirttiğim üzere, bu sebepten ötürü Türkiye ile Irak diplomasisini karşılıklı masaya oturtup ortak tehditler konusunda konuşabilmek odaklandığımız konudur.”

McCormack görüşmelerde bir noktaya gelinip gelinemeyeceği konusundaki bir soruya ise şu karşılığı verdi:
“Açıkça belirtmek gerekirse, askeri harekat olarak, tek taraflı askeri yer harekatının bu sorunu bitirmek konusunda sağlıklı olmadığına inanıyorum. Ama bundan da Türk insanı ve Türk Hükümeti için bu konunun ne kadar hassas bir konu olduğunu anlıyoruz. PKK saldırılarında son birkaç haftada da yaklaşık 50 kişi hayatını kaybetti. O yüzden Türk halkının nasıl hissettiğini anlıyoruz ve ortak bir çözüm bulunabilmek ve Türkiye ile Irak’ı bir araya getirebilmek için bu kadar çok enerji sarfediyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle