GeriDünya ABD Dışişleri Bakanı IŞİD'e karşı güç kullanma yetkisine ilişkin açıklama yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Dışişleri Bakanı IŞİD'e karşı güç kullanma yetkisine ilişkin açıklama yaptı

ABD Dışişleri Bakanı IŞİD'e karşı güç kullanma yetkisine ilişkin açıklama yaptı
refid:28290297 ilişkili resim dosyası

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD Başkanı Barack Obama'nın Kongre'ye gönderdiği IŞİD'e karşı güç kullanma yetkisinin dilinde, "yanlış yorumlamaya yol açabilecek ve uzun vadeli savaşa imkan sağlayacak bir nokta bulunmadığını" söyledi.

Kerry, Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde bakanlığın bütçesiyle ilgili oturuma katılarak, Kongre üyelerinin sorularını yanıtladı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Kongre'ye sunduğu IŞİD ile mücadelede güç kullanımına ilişkin yetkideki "uzun süreli taarruz kara muhabere operasyonlarına izin verilmediği" ifadesi soru işaretleri yaratmıştı.

Bu noktada, "savunma-taarruz" kavramından neyin kastedildiğine yönelik soru üzerine Kerry, yetkinin IŞİD'in arkasından gitmek gibi büyük taarruz operasyonlarına izin vermediğini ama özel operasyonlar, rehine kurtarma gibi bazı durumlarda esneklik sağladığını ifade etti.

Kerry, "Yetki, acil durumları kısıtlamadan ve diğer taraftan 'Burada boşluk bulduk, istediğimiz her şeyi yapabiliriz' şeklinde yeterli bir belirsizlik de bırakmadan, gayet açık bir yasak (koyuyor). Yetkinin dilinde, yanlış yorumlamaya yol açabilecek ve uzun vadeli savaşa imkan sağlayacak bir nokta yok" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle