GeriDünya ABD Dışişleri Bakanı Çin'e gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Dışişleri Bakanı Çin'e gidiyor

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell,ABD Başkanı George Bush yönetiminin, ''birinci düşman'' olarak gördüğü Çin'i de kapsayan Uzakdoğu turuna çıkıyor.

Washington'dan Pazar günü ayrılacak olan Powell, 22-31 Temmuz günleri arasındaki gezisi sırasında, Çin'in yanı sıra Japonya, Güney Kore, Vietnam ve Avustralya'yı da ziyaret edecek.

Powell, ABD Dışişleri Bakanı olarak bölgeye yapacağı bu ilk ziyaret öncesinde Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin'in komünist liderlerine, bu ülkenin dünya örgütlerine katılımı, ticaret ve ekonomide dünya standartlarına uyumu da içeren reform yolunda birlikte çalışma isteğini ileteceğini kaydetti.

Powell, Çin ile ABD arasında ciddi konular bulunduğuna işaret ederek, bunları, silahların yayılması, insan hakları ve dini özgürlükler olarak sıraladı.

Gezinin Japonya ayağındaki görüşmelerde Powell, Japon hükümetinin,ekonomik reform çabaları ve Kore yarımadasında tansiyonun düşürülmesi konularına odaklanacağını kaydetti. Powell, ABD'nin oluşturmak istediği füze savunma sistemine ilişkin olarak Japonya'nın ''açık fikirli'' davranmasından memnuniyet duyduğunu da belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle