GeriDünya ABD, Denktaş ile değil muhalefetle görüşecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD, Denktaş ile değil muhalefetle görüşecek

ABD Dışişleri Bakanlığı, halen Kıbrıs'ta bulunan bakanlık Kıbrıs Özel Koordinatörü Büyükelçi Thomas Weston'ın, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile görüşmeyeceğini, ancak KKTC'deki diğer liderlerle bir araya geleceğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Adam Ereli, düzenlediği basın toplantısında, Denktaş'ın 14 Aralık'ta yapılacak KKTC seçimleriyle ilgili olarak ''haddini aştığını'' söylediği Weston ile görüşmeyeceği yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine, ''Denktaş'ın sözleriyle ilgili haberleri gördük. Büyükelçi Weston'ın, sayın Denktaş ile planlanmış bir görüşmesi yok. Kıbrıs ziyareti sırasında bütün diğer toplantılarını yapacak'' dedi.
  
Ereli, bu toplantıların, Kıbrıs'ın iki tarafındaki liderleri kapsadığını ve buna birçok Kıbrıslı Türk liderin dahil olduğunu söyledi.
  
Sözcü Ereli, Weston'ın, Ankara'da yaptığı görüşmeleri olumlu ve yapıcı olarak nitelendirerek, Kıbrıs'taki taraflarla Türkiye ve Yunanistan'ın, Kıbrıs'taki çözüm görüşmelerine BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın planını temel alarak en kısa sürede başlatmaları yönündeki Amerikan çağrısını yineledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle