Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD’den tam saha pres

  Hürriyet Haber
  02.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mısır’daki durumu ilk günden bu yana yakından takip eden Amerikan yönetimi, dün yeni bir adım atarak, bundan sonraki gelişmelere doğrudan müdahil olabileceğinin işaretini verdi.

  MISIR'DA BİR MİLYON AYAK SESİ / WEB TV

  HALK TAHRİR MEYDANI'NA AKIN EDİYOR / FOTO GALERİ

  GOOGLE VE TWITTER MISIR'DAKİ İNTERNET YASAĞINI DELDİ

  Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Mısır’da yakından tanınan ve saygı gösterilen eski Kahire Büyükelçisi Frank Wisner’i bu ülkeye yolladı. Wisner’in dün özel olarak görüştüğü Mübarek’e “Başkan olarak sonunuz geldi. Düzenli bir geçişe hazır olun” mesajını ilettiği iddia edildi. ABD’nin açıkça Mübarek’in gitmesini isteyip istemeyeceği konusunda ise ABD’li bir yetkili “Bu tür şeylerin özel olarak söylenmesinde fayda var” ifadelerini kullandı.

  Obama, Mübarek’le 30 dakika görüştü

  ABD Başkanı Barack Obama, ulusa seslenen Mübarek’le yaklaşık 30 dakika telefonda görüştü. Daha sonra basına konuşan Obama, Mübarek’in “mevcut durumun sürdürülemez olduğunu kabul ettiğini,” şu anda cevapsız kalan birçok soruya Mısır halkının en kısa zamanda yanıt bulacağına inandığını ve “hemen şimdi başlaması gereken değişimin ülkeyi barışçıl bir geçişe ve adil seçimlere” götürmesi gerektiğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı