Dünya ABD’den Mübarek ayarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’den Mübarek ayarı

ABD’den Mübarek ayarı

Şimdiye kadar Mısır’daki gösterilere kayıtsız kalmakla eleştirilen Obama Yönetimi, dün ilk defa protestoları bastırmak için şiddet uygulayan Mısır Hükümeti’ne yüklendi. Dışişleri Bakanı Clinton, Mübarek’e, ‘Halkını dinle’ dedi

AMERİKA Birleşik Devletleri, Mısır’da yaşanan protesto gösterilerinin şiddetlenmesinin ardından Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’e karşı ilk kez eleştirel bir tavır takınmaya başladı. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, protestoculara karşı şiddet uygulanmasını endişeyle karşıladıklarını vurgulayarak, “Mısır Hükümeti’ni, güvenlik güçlerini dizginlemek için elinden geleni yapmaya çağırıyoruz. Barışçı gösterilere izin verilmeli ve iletişimi kesmek için atılan adımlar geri alınmalı. Bu protestolar, Mısır toplumunda derin sorunlar olduğunun altını çiziyor. Mısır Hükümeti’nin de, şiddetin bu sorunları ortadan kaldırmayacağını anlamaya ihtiyacı var.” diye konuştu. “Mübarek’in geleceği ne olacak” sorusunu geçiştiren Clinton, Mübarek Hükümeti’yle muhaliflerin biraraya gelerek gereken reformların altına ortaklaşa imza atmaları gerektiğini savundu.
ABD Başkanı Barack Obama, başından beri Mısır’daki gösterilere kayıtsız kalmakla itham ediliyordu. Eleştiriler, salı günü yaptığı “Birliğin Durumu” konuşmasında Mısır’ı dile getirmemesi nedeniyle de iyice çoğalmıştı.
Washington Enstitüsü uzmanlarından Soner Çağaptay, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, bu tür olaylarda Amerikan Hükümeti’nin tavrını genellikle istihbarat birimlerinin belirlediğini vurgulayarak, “Düne kadar Mısır’da da böyleydi. Ama Clinton’ın açıklamalarından öyle anlıyoruz ki, artık Mısır’da dönüşü olmayan bir yola girildi. Tunus’ta diktatörleri ayakta tutan korku faktörü çöktü.” şeklinde konuştu.

Dünya tepkili

Mısır’da yaşananları değerlendiren Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, “Mısır’daki otoriteye, bu durumu bir fırsat olarak görüp, meşru talepleri ve halkının isteklerini karşılama çağrısında bulunuyorum.” dedi. Alman Şansölyesi Angela Merkel, güvenlik güçlerinin, “barışçıl protestolara izin vermesi gerektiğini” savunurken, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, “Mısır’dan gelen fotoğrafları gördükçe endişemiz artıyor.” ifadesini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle