Dünya ABD’den İran harekátına karşı Filistin rüşveti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’den İran harekátına karşı Filistin rüşveti

ABD’nin, diplomatik yolların tamamen tükenmesi halinde iki-üç ay içinde İran’ı vuracağı ve Arap ülkelerine de rüşvet olarak "bir Filistin devleti" vereceği iddia edildi.

Üst-düzeyli bir Filistin yetkilisine dayanılarak verilen bir haberde, ABD’nin, İran konusunda Arap ülkelerinden alacağı desteğe karşılık, gelecek yaz itibarıyla Gazze Şeridi ve Batı Şeria’nın büyük bir bölümünde bir Filistin devletine onay vereceği iddia edildi. Aynı Filistinli yetkili, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile de görüştüğünü söyledi.

ABD’nin Annapolis kentinde, gelecek ay bir İsrail-Filistin Zirvesi’nin yapılması planlanıyor. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise, Kudüs’ün bir bölümünden bile vazgeçilebileceğinin işaretlerini vermişti. Filistinli yetkili, "Benim ABD yetkililerinden edindiğim izlenimler böyle" diye konuştu. ABD Yönetimi içinde ve uzun bir süredir, İran konusunda nelerin yapılmasına ilişkin olarak "diplomasiden yana olanlar" ile "sertlik yanlıları" arasında mücadele yaşanıyordu. Sertlik yanlısı ekibin artık ağır bastığı ifade ediliyor. Washington, İran’a yönelik yeni bazı yaptırımları birkaç gün önce açıklamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle