GeriDünya ABD’den ‘hayır’cı Rum’a KKTC uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’den ‘hayır’cı Rum’a KKTC uyarısı

ABD, 24 Nisan’da Rum tarafı ‘hayır’, Türk tarafı ‘ evet’ derse ‘KKTC’nin tanınması yolunun açılabileceği’ mesajını verdi. Brüksel’de üst düzey bir ABD yetkilisi, ‘Rumlar referandumda hayır derse, KKTC’nin tanınmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu savunmak güç olacaktır’ dedi.

ABD, Rum tarafının referandumda olumsuz oy kullanmasının KKTC’nin uluslararası arenada tanınmasının yolunu açabileceğini söyledi. Brüksel’de bulunan üst düzey bir ABD yetkilisi, aralarında Hürriyet’in de bulunduğu kısıtlı bir gazeteci grubuna yaptığı açıklamada, ‘Rum tarafının referandumda olumsuz oy kullanması halinde, KKTC’nin tanınmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu savunmak güç olacaktır’ şeklinde konuştu.

ABD yetkilisi, KKTC’yi tanıma konusunda uzun bir süredir hareketlilik olduğunu belirterek, Annan Planı’nın AB ve BM tarafından güçlü bir şekilde desteklendiğini hatırlattı ve şöyle konuştu: ‘Taraflardan birinin bu planı reddetmesi halinde, hem AB, hem de BM mevcut durumu gözden geçirmek zorunda kalır.

ADA BÖLÜNÜR

BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarına ve AB müktesebatına uygun olan bu planı eğer bir taraf reddederse, bu durumda tanınmanın uluslararası hukuka aykırı olduğunu savunmak güç hale gelecektir. Reddeden taraf için zor hukuki bir vaka durumu doğacaktır.’

ABD’li üst düzey yetkili, Rumların referandumda ‘olumsuz’, Türklerin ise ‘olumlu’ oy vermesi halinde, adada ‘fiilen’ bir bölünme yaşanacağını ve bu durumun, Kıbrıs’ın ‘parçalandığı’ anlaYetkili, referandumda Rumların ‘hayır’ oyu kullanması halinde ABD’nin Kuzey’in durumunu iyileştirmek için ‘bütün seçeneklere açık’ olduğunu ve tüm seçenekleri göz önünde bulunduracağını kaydetti.

Sıra artık dostlarda

DIŞİŞLERİ Bakanı Abdullah Gül, Kıbrıs’taki referandumda Türk tarafının ‘evet’, Rum tarafının ise ‘hayır’ demesi durumunda, tüm dünyayı dolaşarak KKTC’nin tanınması için çaba göstereceklerini söyledi. Bakan Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in KKTC’yi tanımak için süreç başlatabilecekleri mesajını vermesiyle ilgili olarak da, ‘Şüphesiz ki ilk adımın dost ve kardeş ülkelerden gelmesini bekleriz. Sayın Aliyev’in söyledikleri çok önemli’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle